sekatory
Podczas cięcia drzew…
…niezbędny jest odpowiedni sprzęt ułatwiający pracę na wysokości, np. platformy (samobieżne lub zaczepiane), i dobry sekator lub piłka. Coraz częściej sadownicy wykorzystują narzędzia wyposażone w dodatkowe zasilanie (urządzenia elektryczne bądź pneumatyczne), dzięki którym praca wykonywana jest nie dość, że szybciej, to przy dużo niższym obciążeniu fizycznym pracownika, niż gdy korzysta on z przyborów wprawianych w ruch wyłącznie siłą mięśni.
Z czym do sadu?
Cięcie drzew jest zabiegiem, który trudno, jak na razie, zupełnie zmechanizować. Nawet gdy używamy pił konturowych, zawsze wskazane jest przeprowadzenie w koronach drzew pewnej korekty. W tym celu niezbędne są narzędzia ręczne – sekatory i piłki, a te coraz częściej zastępuje się elektrycznymi/pneumatycznymi rozwiązaniami. Pozwalają one wykonać ten zabieg szybciej i przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Tego typu narzędzia/urządzenia oferowano także podczas ostatnich targów Interpoma w Bolzano (20–22 listopada ub.r.). Niektóre z nich są już dobrze znane również na polskim rynku, inne dopiero mają szansę na nim zaistnieć.
Sekatory pneumatyczne
Z chwilą, gdy platformy sadownicze i Pluk-O-Traki zaczęły znajdować coraz szersze zastosowanie w gospodarstwach sadowniczych, wzrosło ich znaczenie podczas cięcia drzew. Z platformy cięcie można przeprowadzać za pomocą sekatorów ręcznych, elektrycznych i – najbardziej wydajnie – sekatorów pneumatycznych.
Nowy sekator na polskim rynku
13 listopada odbył się pokaz nowego na polskim rynku sekatora elektrycznego MAX PASJ30 japońskiej firmy MAX Co.LTD. Pokaz został zorganizowany w sadzie Henryka Wilczopolskiego w Bobach Kolonii.
Sekatory dwuręczne
Cięcie drzew jest jedną z najważniejszych prac pielęgnacyjnych w sadzie. Od jego właściwego wykonania zależą późniejszy wzrost i owocowanie drzew. Prawidłowa technika cięcia to jednak nie wszystko. Trudno bowiem osiągnąć oczekiwany efekt bez dobrych narzędzi.
Przygotowanie sekatorów do cięcia drzew owocowych
Obecnie sprzęt do cięcia drzew w sadach jest bardzo różnorodny. Oprócz sekatorów jedno- i dwuręcznych, są sekatory elektryczne i pneumatyczne. Od kilku sezonów szczególnie te drugie cieszą się zainteresowaniem, ze względu na łatwość obsługi. Koszty zakupu poszczególnych sekatorów są bardzo różne. Niezależnie jednak od ceny jednostkowej sekatora jego trwałość może być bardzo długa, pod warunkiem właściwego użytkowania sprzętu, konserwacji oraz przechowywania go w odpowiednich, zgodnie z zaleceniami producenta, warunkach.