Strona główna Tagi Roztocza

roztocza

Wielkopąkowiec porzeczkowy i wielkopąkowiec leszczynowy

Plantatorzy porzeczek i leszczyn, także osoby zajmujące się pielęgnacją terenów zieleni oraz amatorzy mający porzeczki czy leszczynę w ogrodach działkowych, przydomowych powinni przygotować się, a nawet może wkrótce rozpocząć zabiegi ochronne przeciwko wielkopąkowcom.

Zwalczanie roztoczy w uprawie roślin jagodowych

Roztocza − niewielkich rozmiarów pajęczaki są uciążliwymi szkodnikami wielu upraw, w tym roślin jagodowych. Jak rozpoznać zagrożenie? Jakie działania wdrożyć aby mu zapobiec? Jak zwalczać te szkodniki?

Uwaga na szpeciele na gruszach

Ochrona grusz przed szkodnikami wymaga sporo uwagi. Problemy mogą nam zafundować roztocza - poniżej garść przydatnych informacji o dwóch gatunkach związanych z gruszami. Dokładne zdiagnozowanie zagrożenia pozwoli optymalnie wykorzystać możliwości ochrony sadu szczegółowo wyspecyfikowane w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych.

Przędziorek owocowiec – przeprowadzać lustracje!

Gatunek ten występuje przede wszystkim na jabłoniach i śliwach. W mniejszym stopniu zasiedla pozostałe gatunki sadownicze i rośliny jednoroczne, w sumie jest notowany na około 80 gatunkach roślin. Najczęściej spotykamy go w sadach intensywnych, dobrze pielęgnowanych, silnie nawożonych azotem i często opryskiwanych pestycydami.

Roztocza – pożyteczne i szkodliwe

Znamy ponad 20 tysięcy gatunków roztoczy bytujących praktycznie wszędzie, w niemal każdych warunkach. Ich rola nie ogranicza się tylko do występowania na roślinach. Wiele z nich ma bardzo silne powiązanie z człowiekiem i zwierzętami. Ale z drugiej strony, wiele gatunków roztoczy jest pożytecznych dla człowieka. Należą tutaj roztocza żyjące w glebie i przyspieszające swoich bytowaniem przemiany, jakie w niej zachodzą. Roztocza mogą być także drapieżnikami wspomagającymi człowieka w walce ze szkodnikami.