róża
Konkursowe nowości na wystawie „Zieleń to życie”
Otwarcie targów „Zieleń to życie” dla wielu szkółkarzy – tych, którzy zgłosili swoje kandydatki do „Konkursu Roślin-Nowości”, wiąże się z dreszczykiem emocji, bowiem po uroczystym przywitaniu gości ogłaszani są zwycięzcy tej rywalizacji. W tym roku w konkursowe szranki stanęły 33 rośliny, z których sześć nagrodzono medalami, a cztery – wyróżniono.
„Róże do warunków klimatycznych Polski” – nowość w ofercie Plantpressu
W wydawnictwie Plantpress ukazała się książka poświęcona różom, prezentująca ponad 200 odmian tych kwiatów, możliwych do uprawy w naszych warunkach klimatycznych.
Święto Róży bez atmosfery
26 maja W Bułgarii obchodzono Święto Róży - w miejscowości Karlovo odbył się tradycyjny festiwal, ale tegorocznym obchodom daleko było do radosnej atmosfery święta rośliny stanowiącej jedną z ikon Bułgarii.
W Walentynki róże podróżują po świecie
UE jest importerem netto jednego z symboli walentynkowych - świeżych ciętych róż. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 r. UE wyeksportowała róże o wartości 62 mln EUR do krajów spoza UE i sprowadziła te kwiaty o dziesięciokrotnie wyższej wartości - 624 mln - spoza UE.
Festiwal Róż w Bogense
W rejonie północnej Fionii – drugiej co do wielkości wyspy Danii – skupia się 70% produkcji krzewów róż w tym kraju. Od 10 lat w położonej na niej miejscowości Bogense na początku sierpnia odbywa się Festiwal Róż (w 2017 r. – 5–6 sierpnia), w którym biorą udział mieszkańcy nie tylko regionu, lecz także całego kraju. W ubiegłym roku zorganizowano go pod hasłem „Eventyr” („Przygoda”), a motywem przewodnim były bajki Hansa Christiana Andersena.
Najwspanialsze róże
Na rynku co roku pojawia się wiele nowych odmian róż. Ile? Często jedna duża i licząca się na świecie firma proponuje ich kilkanaście. Nie wszystkie zdobędą akceptację i pozostaną dłużej na rynku. W jaki sposób można podnieść wartość szczególnie cennej, według hodowcy, odmiany? Umieścić ją w ogrodzie testowym na konkursie nowości. W katalogach róż medalistki zwracają na siebie większą uwagę klientów i świadczą pozytywnie o hodowcy. Takich ogrodów testowych na świecie jest wiele.
Ralstonia solanacearum wciąż groźna
Komisja Europejska planuje przeprowadzenie we wrześniu audytu w celu skontrolowania działań dotyczących zwalczania groźnej bakterii Ralstonia solanacearum w uprawie róż w Holandii. Jego wyniki wpłyną na decyzję, czy w Unii Europejskiej wprowadzone zostaną środki nadzwyczajne na plantacjach róż. Jest to dość nietypowa sytuacja (audytów w państwie członkowskim zwykle nie przeprowadza się po pojawieniu się nowej choroby roślin), ale świadczy ona o skali problemu.
Róże – czerwone wciąż najważniejsze
Róże cięte o kwiatach czerwonych są wciąż najbardziej popularne na świecie.
W Armenii rozwijają się szklarnie
Rejon Kotayk w Armenii przyciąga inwestorów, którzy – także dzięki kapitałowi zagranicznemu – budują tutaj ośrodek szklarniowej produkcji róż. Z większych przedsiębiorstw, działających na skale globalną pracują tutaj, między innymi Ecotomato Company oraz Armenian Harvest. Są tam również obecni producenci warzyw – jak Progress Agro.
Dümmen Orange wchłonął trzeciego holenderskiego hodowcę róż
Koncern Dümmen Orange nadal chce rozszerzać swój asortyment róż, co ma się przełożyć na większą sieć sprzedaży. Po nabytych wcześniej dwóch holenderskich hodowcach – firmach Lex+ i Terra Nigra – przedsiębiorstwo to wchłonęło kolejnego ważnego gracza na tym rynku – Olij Roses International/Olij Breeding. Jak poinformowano, działania tego ostatniego w zakresie hodowli, rozmnażania i produkcji materiału roślinnego w Ameryce Południowej, Afryce i Holandii są szeroko zakrojone i dają możliwości wprowadzania innowacji na rynku róż.