rolnictwo
Coraz mniej chętnych do pracy w rolnictwie i ogrodnictwie w Niderlandach
Zmniejsza się liczba pracowników z Europy Wschodniej chcących znaleźć zatrudnienie w holenderskim rolnictwie i ogrodnictwie - pisze w czwartek dziennik "Trouw". W krajach takich jak Polska rośnie gospodarka i dobrobyt - tłumaczy gazeta jedną z przyczyn tego zjawiska.
Wsparcie dla pszczelarzy i rolników po klęskach żywiołowych
Rząd pomoże pszczelarzom oraz producentom rolnym, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. Ponadto, wsparcie w formie dopłat do oprocentowania kredytów będzie mogło dotyczyć również zakupu udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność dotyczącą przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków.
Tarcza Antykryzysowa dla rolnictwa
Prezentowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19 - epidemii, z którą aktualnie walczy cały świat. To nie koniec podobnych rozwiązań. Trwają już prace nad projektem kolejnej specustawy w tym zakresie. Każde dobre rozwiązanie, mające na celu przeciwdziałanie skutkom COVID-19, zaproponowane przez zainteresowane podmioty, zwłaszcza przez rolników, ma szansę znaleźć poparcie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Ministrowie rolnictwa UE w obliczu pandemii
Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów UE odbyli dyskusję na temat wpływu pandemii COVID-19 na sektory: rolny i rybołówstwa. Dyskusja odbywała się w formie wideokonferencji.
Rynek rolno-spożywczy w działaniach UOKIK i Inspekcji Handlowej
Walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym to jeden z priorytetów UOKiK. Dzięki decyzjom Urzędu rolnicy szybciej dostają zapłatę za swoje produkty. Inspekcja Handlowa regularnie sprawdza jakość i oznakowanie warzyw i owoców w sklepach – w 2019 r. przeprowadziła ponad 800 takich kontroli.
Corteva Agriscience – w trosce o przyszłe pokolenie
Firma Corteva Agriscience zorganizowała 18 października w Poznaniu konferencję podczas której poruszano ważny temat: Jak przyciągnąć młode pokolenie do pracy w rolnictwie? Podkreślono, że problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale wielu krajów europejskich.
Polska Wielki Projekt
W Warszawie, 7–9 czerwca odbyła się 9. edycja kongresu Polska Wielki Projekt.
W tym roku po raz pierwszy w historii Kongresu debata dotyczyła również problemów polskiego rolnictw
Nieformalna rada ministrów UE ds. rolnictwa w Rumunii
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w dniach 2-4 czerwca br. uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów Unii Europejskiej ds. rolnictwa przygotowanym przez Rumunię. Obecnie trwa rumuńska prezydencja Rady Unii Europejskiej. Gospodarze przygotowali na spotkanie dokument pt. „Badania w dziedzinie rolnictwa i biogospodarki – budowanie synergii”.
System łagodzący suszę w rolnictwie
Powtarzające się dotkliwe susze to jedno z największych utrapień rolników w Polsce i innych krajach europejskich. Postępujące ocieplenie klimatu nie pozostawia złudzeń – susze będą się powtarzać. Wymaga to zmiany tradycyjnego sposobu widzenia gospodarki wodnej w rolnictwie i poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.
Zmiany w VAT pogorszą sytuację rolników i sadowników
Warszawa, 17.12.2018 – Proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.