Strona główna Tagi Rokitnik

rokitnik

Rokitnik – złoty sprzymierzeniec w trudnych czasach pandemii

Rokitnik to znana od starożytności roślina lecznicza. Chińskie przysłowie mówi: „jedz rokitnik, a krew twoja będzie uzdrowiona”. Polscy plantatorzy i naukowcy od trzech dekad obserwują jego renesans. Sok z owoców rokitnika wspomaga dziś chemioterapie, a wyekstrahowany z nasion i miąższu olej rokitnika jest składnikiem suplementów i produktów funkcjonalnych.

Ukraina: towarowa plantacja rokitnika

W obwodzie winnickim Ukrainy (centrum kraju) powstaje duża produkcyjna plantacja rokitnika. Jej podstawą jest zarejestrowana niedawno rodzima odmiana, materiał szkółkarski ma pochodzić z własnego matecznika.

Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie

11 stycznia, w drugim dniu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2018 miała miejsce konferencja „Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie”. Prelegenci przedstawili propozycje gatunków roślin, które głównie ze względu na ich wartości biologiczne i odżywcze nabierają coraz większego znaczenia w produkcji ogrodniczej.

W Olsztynie badane są właściwości rokitnika

Owoce rokitnika - zwanego syberyjskim ananasem - mogą wspomagać leczenie ran, odleżyn, oparzeń, ale także wrzodów przewodu pokarmowego. Dr inż. Beata Piłat z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowuje receptury produktów z rokitnikiem.
 

Malina czarna, rokitnik, dereń. Jakie odmiany?

Polska jest dużym producentem owoców potocznie określanych jako „miękkie”, a areał ich produkcji wydaje się stale rosnąć. Te gatunki są głównym tematem podczas konferencji sadowniczej, odbywającej się corocznie w Kraśniku. Podczas tegorocznego, 10. już spotkania, prelegenci zwrócili także uwagę na mniej znane gatunki – potencjalnych kandydatów do uprawy towarowej w Polsce.