rak bakteryjny
Rak bakteryjny drzew owocowych – liczne infekcje w wielu gatunkach
Za sprawą odpowiednich warunków atmosferycznych notujemy obecnie liczne infekcje raka bakteryjnego drzew owocowych. Dotyczą one zarówno gatunków pestkowych, jak i ziarnkowych oraz wielu rejonów naszego kraju.
Coraz trudniej rozpoznawać choroby w sadach i na plantacjach
Tegoroczne warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi patogenów wywołujących choroby zarówno w uprawach sadowniczych, jak i na plantacjach truskawek. Ich właściwe rozpoznanie pozwoli nam obrać odpowiednią strategię ochrony.
Komunikat sadowniczy PROCAM 10 z 20.05.2020
Dziś nowym komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam. Krzysztof Gasparski przypomina, że powinniśmy dokładnie lustrować sady pod kątem obecności mszyc. W niektórych lokalizacjach zaczęła pokazywać się również owocówka jabłkóweczka. Jakie rozwiązania wybrać?
Komunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 23.04.2019
Krzysztof Gasparski z firmy Procam Polska w kolejnym komunikacie sadowniczym.
Komunikat sadowniczy AGROSIMEX z dnia 10.04.2019 – ochrona przed kwitnieniem
Doradca sadowniczy Agrosimex analizuje sytuację w sadach jabłoniowych, gruszowych i gatunków pestkowych. Podaje zalecenia w fazie rozwojowej jabłoni zielony pąk – mysie ucho.
Komunikat sadowniczy AGROSIMEX z dnia 27.03.2019
Robert Binkiewicz przedstawia zalecenia dotyczące zabiegów w sadach jabłoniowych, gruszowych i pestkowych. W związku z dynamicznym przebiegiem pogody doradca sadowniczy odpowiada w komunikacie filmowym na pytania nurtujące sadowników.
Ochrona sadów po gradobiciu
Już od początku tego sezonu sadownicy borykają się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Wiosenne chłody, fale kwietniowych i majowych przymrozków ze spadkiem temperatury nawet do -8°C (w niektórych rejonach Polski) spowodowały uszkodzenia kwiatów i zawiązków, które w znacznym stopniu przyczynią się do redukcji tegorocznego plonu owoców.
Bakterie w sadach
Opady deszczu, lokalnie gradu, burze z silnymi podmuchami wiatru to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i infekowaniu przez nie kolejnych organów czy następnych roślin. Szczególnie, że podczas takich pogodowych anomalii często dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – zranienia, złamania pędów, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne stają się wrotami infekcji.