Strona główna Tagi Rak

rak

Bakterie w sadach

Opady deszczu, lokalnie gradu, burze z silnymi podmuchami wiatru to warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się bakterii i infekowaniu przez nie kolejnych organów czy następnych roślin. Szczególnie, że podczas takich pogodowych anomalii często dochodzi do przerwania ciągłości tkanek – zranienia, złamania pędów, a wszelkiego rodzaju uszkodzenia, w tym mechaniczne stają się wrotami infekcji.

Glifosat oczyszczony z zarzutów

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie jest prawdopodobne, by glifosat - organiczny związek chemiczny wchodzący w skład niektórych herbicydów - powodował raka. Reuters pisze, że wnioski EFSA mogą prowadzić do odnowienia przez Unię Europejską zgody na stosowanie glifosatu, wprowadzonego przez Monsanto w latach 70.

Witamina C niszczy komórki raka jelita grubego

Witamina C w wysokim stężeniu niszczy komórki niektórych typów raka jelita grubego – wskazują badania na hodowlach komórkowych i na myszach, które publikuje tygodnik „Science”. Rodzi to nadzieję na wykorzystanie witaminy C w walce z nowotworami złośliwymi. 
 

Fioletowe ziemniaki zwalczają raka

Pieczone ziemniaki o fioletowym miąższu mają zdolność zabijania komórek macierzystych raka jelita grubego i rozprzestrzeniania się tego nowotworu. To wyniki obserwacji badaczy z Penne State University (Pennsylwania, USA) opublikowane w Journal of Nutritional Biochemistry.
 

Produkty pszczele pomagają w leczeniu glejaków mózgu

Pochodzące z Podlasia, czy Warmii i Mazur produkty pszczele: propolis, miody, mleczko pszczele i pierzga pozytywnie wpływają na leczenie glejaków mózgu - wykazały badania pod kierunkiem prof. Marii Borawskiej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Maria Borawska powiedziała PAP, że wpływ produktów pszczelich na glejaki mózgu zaczęła badać w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy sięgając po naturalne produkty chorzy onkologicznie, zwłaszcza ci poddawani chemioterapii, pomagają sobie, czy wręcz przeciwnie.
 

Jeśli efektywna walka z chorobami kory i drewna – to także jesienią

W skutecznej ochronie drzew przed chorobami największe znaczenie odgrywa wiedza o potencjalnym zagrożeniu w danym momencie wegetacji roślin oraz znajomość biologii sprawców chorób – warunków w jakich dochodzi do infekcji i tych sprzyjających rozwojowi czynnika chorobotwórczego. Gdy objawy zakażenia są już widoczne i nawet prawidłowo postawimy diagnozę, całkowite wyleczenie rośliny, zwłaszcza z choroby rozwijającej się w wieloletnich organach jest bardzo trudne, a nawet właściwie niemożliwe. Dlatego apel „Lepiej zapobiegać niż leczyć!” niech nie stanie się utartym sloganem, ale niech będzie rutyną w działaniu profesjonalnego sadownika.

Selery i karczochy a rak trzustki

Zarówno selery, jak i karczochy oraz meksykańskie oregano (Lippia graveolens) zawierają apigeninę i luteolinę. Związki te w warunkach laboratoryjnych powodują obumieranie komórek ludzkiego raka trzustki, ponieważ wzmagają proces zapalny zwiększając poziom interleukiny 17, a także blokują działanie jednego z enzymów - GSK3 beta.