ptaki
Łatwo i tanio. Odstraszanie ptaków z sadów
Rola ptaków drapieżnych w ochronie upraw sadowniczych, to temat prezentacji Zbigniewa Fijewskigo, z Towarzystwa Ornitologicznego. Był on jednym z prelegentów w trakcie konferencji odbywającej się na targach MTAS FruitPRO 2018.
Laser do odstraszania ptaków. Jest nadzieja dla plantatorów?
Na plantacjach borówki wysokiej w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się technologię firmy Bird Control Group. Opracowała ona technikę odstraszania ptaków przy pomocy wiązki lasera.
Stare gospodarstwa to oazy ptasiej bioróżnorodności
Tradycyjne gospodarstwa rolne w Polsce przyciągają dużo większą liczbę ptaków - i z większej liczby gatunków - niż gospodarstwa nowoczesne. Jednak z powodu zmian zachodzących na polskiej wsi bogactwo żyjących tam gatunków będzie prawdopodobnie malało.
Jak energetycy pomagają bocianom
Prawie nie ma już dachów krytych strzechą, ubywa wysokich drzew – naturalnych miejsc gniazdowania bocianów białych w Polsce. Ptaki coraz częściej wybierają więc niezbyt bezpieczną lokalizację – słupy energetyczne.
Budki lęgowe pomagają ptakom
Wieszając budki lęgowe pomagamy ptakom, zwłaszcza tam, gdzie nie ma naturalnych dziupli, czyli w młodych sadach, niedawno posadzonych lasach, no a przede wszystkim w miastach – podkreślił ornitolog dr Marian Stój.
Odstraszanie ptaków dźwiękiem
Największymi szkodnikami plantacji w okresie dojrzewania owoców są ptaki. Szkody najczęściej powodują szpaki i kwiczoły, choć nierzadko na plantacjach goszczą także gołębie i wrony, a w rejonach nadmorskich – mewy. Ochrona przed ptakami polega na zabezpieczaniu krzewów przez blokowanie do nich dostępu. Dość skuteczne w płoszeniu ptactwa jest zastosowanie metody dźwiękowej.
Coraz mniej bocianów; już nie najwięcej na świecie
W Polsce jest o 15-20 proc. bocianów mniej niż 10 lat temu. Najgorzej jest na zachodzie, gdzie ubytki sięgają nawet ok. 40 proc. Wstępne wyniki ogólnopolskiego liczenia bocianów z 2014 r. wskazują, że polska populacja może nie być już największą na świecie.
W najbliższy weekend w Polsce zimowe liczenie ptaków
W ostatni weekend stycznia odbędzie się Zimowe Ptakoliczenie. W akcji może wziąć udział każdy, poświęcając godzinę na obserwację i liczenie ptaków z gatunków, które zimą można spotkać blisko człowieka - informuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Europejskie Dni Ptaków
Liczenie ptaków, spacery i wycieczki ornitologiczne - to atrakcje najbliższych Europejskich Dni Ptaków, przypadających na pierwszy weekend października. Do udziału w tych akcjach zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Ptaki a wartość ekologiczna terenów rolniczych
Obecność zaledwie czterech gatunków ptaków na terenach rolniczych wystarczy, by stwierdzić, że okolica ma dużą wartość ekologiczną - wynika z polsko-włoskich badań opublikowanych na łamach pisma "Ecological Indicators".