Strona główna Tagi Psor

psor

Pestycydy i ta cała chemia

Bezpieczeństwo żywności utarło się łączyć z pestycydami i szeroko pojętą chemią – a tej według wielu źródeł w owocach i warzywach jest pełno (w porównaniu do tego, co było kiedyś). I to na tyle, by jednocześnie doradzać rezygnację z ich spożywania, a przynajmniej z tych pochodzących z upraw konwencjonalnych. Żadne z tych stwierdzeń nie ma podstaw naukowych, choć ich wszechobecność spowodowała, że zaczęliśmy w nie wierzyć. Jakie są zatem fakty?

Czy warto…

Czy warto? To pytanie, które zadajemy sobie bardzo często analizując różne decyzje podejmowane zarówno w życiu osobistym, jak i naszej codziennej pracy. W życiu rolnika pytanie to pojawia się bardzo często, bo w jego przypadku nie da się wyłączyć komputera i zamknąć drzwi biura. Dla rolnika praca i życie praktycznie zlewa się w jedno. Brzmi bardzo filozoficznie, ale rolnicy to właśnie ta cześć naszego społeczeństwa, która naprawdę kocha to co robi na co dzień. Inaczej się nie da.

Uważaj na okazyjne oferty środków ochrony roślin!

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin trzeci rok wspólnie przypominają rolnikom o tym, że „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”.

Zobowiązania branży środków ochrony roślin

Producenci środków ochrony roślin są świadomi konieczności zmian w produkcji żywności na polu, by stała się ona bardziej zrównoważona i przyjazna dla środowiska.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Kupując podróbki, tracisz wiele razy! - pod takim hasłem, dziś ruszyła druga odsłona wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin.

Czy żywność jest skażona pestycydami?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport dotyczący pozostałości pestycydów w żywności dostępnej w Europie. Wyniki badań obejmują ponad 84,5 tys. próbek żywności z 28 państw Unii Europejskiej. To kolejny rok, w którym ponad 96 proc. przebadanych próbek spełniło bardzo rygorystyczne normy określone w przepisach.

PSOR, KAS i PIORiN razem przeciw nielegalnym środkom ochrony roślin

Kupując podróbki, tracisz wiele razy! – to hasło kampanii edukacyjnej przeciwko nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin prowadzonej wspólnie przez Krajową Administrację Skarbową, Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Z raportu Unii Europejskiej wynika bowiem, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie pochodzi z nielegalnego źródła.

1400 studentów z ośmiu uczelni przeszkolonych

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zorganizowało w 2016 i 2017 roku osiem seminariów dotyczących bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. Spotkania odbywały się na uczelniach przyrodniczych w Lublinie, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy, Szczecinie, Siedlcach i Rzeszowie.  Łącznie udział w nich wzięło blisko 1400 studentów. Seminaria były skierowane do studentów wydziałów rolniczych, ogrodniczych oraz ochrony środowiska.

PSOR i KRUS razem dla bezpiecznych gospodarstw

22 września Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin po raz kolejny nagrodziło finalistów konkursu KRUS Bezpieczne Gospodarstwo Rolnie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się podczas AGROSHOW w Bednarach.

Polacy nie umieją czytać piktogramów na środkach ochrony roślin

Tylko niewielu Polaków stosujących środki ochrony roślin umie odczytać znaczenie piktogramu, czyli symbolu określającego zagrożenie, jakie może stwarzać dana substancja. Najwięcej osób (42 proc.) rozpoznaje symbol „toksyczność ostra”.