przędziorki
Komunikat sadowniczy PROCAM 16 z 08.07.2020
Nowy komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam, w którym mowa przede wszystkim o presji ze strony szkodników, która w sadach jabłoniowych jest duża. Dotyczy to mszycy, przędziorków i pordzewiaczy, ale także zwójek. Więcej w filmie:
Komunikat sadowniczy Agrosimex z dnia 8.07.2019 – wzrost owoców
Robert Binkiewicz doradca sadowniczy z firmy Agrosimex opisuje bieżącą sytuację w sadach jabłoniowych, gruszowych i gatunkach pestkowych.
Komunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 02.04.2019
Wegetacja przyśpiesza i zwalnia, zagrożeń chorobowych jest niewiele, ale pojawiają się już szkodniki. Przyda się też kilka dodatkowych uwag o nawożeniu drzew i likwidacji potencjału chorobowego na opadłych liściach.
Przędziorki i szpeciele w sadach – zagrożenie i zwalczanie
Roztocze to bardzo liczna grupa szkodników wyrządzających corocznie szkody w wielu uprawach sadowniczych. W większości sadów każdego roku zachodzi konieczność ich zwalczania. Liczba i termin wykonania zabiegu uzależnione są przede wszystkim od przebiegu pogody. Łagodne zimy i wczesne wiosny przyczyniają się do wczesnego pojawu tych szkodników i szybkiego rozwoju następnych pokoleń, a długotrwała susza i wysoka temperatura latem sprzyjają dynamicznemu ich rozwojowi. Szkodliwe roztocze bardzo szybko uodparniają się na stosowane środki dlatego ich zwalczanie musi być racjonalne.
Uwaga na przędziorki i pordzewiacze. Praktyczne porady w wersji audio
Jest sucho i ciepło. To okres wzmożonej aktywności szkodliwych roztoczy, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości owoców.
Preparaty biologiczne w ochronie ogórka
O tym, jak skutecznie chronić uprawę ogórków przed szkodnikami z wykorzystaniem preparatów biologicznych, poinformowali Maria Lis i Paweł Kloc z firmy Koppert Polska podczas Dnia Otwartego zorganizowanego 24 maja w gospodarstwie Dawida Lisa w Biskupicach Ołobocznych (woj. wielkopolskie) przez firmy Enza Zaden Poland, Koppert Polska i ADOB.
Spacerem po sadzie
Pierwsze dni kwietnia minęły nam pod znakiem zróżnicowanej aury. Sam początek był bardzo ciepły i suchy, niestety po kilku dniach popadało i mocno się ochłodziło. Ładna pogoda sprzyjała nie tylko spacerom po parku, ale wręcz zachęcała do wykonania lustracji w naszych sadach.
Przędziorek chmielowiec – obudzić się przed nim
Gatunek ten występuje bardzo powszechnie na wszystkich kontynentach, w Polsce jest często spotykany, atakuje ponad 300 gatunków roślin wieloletnich jak i jednorocznych. Mogą pojawić się w naszym sadzie już pod koniec kwietnia lub w początkach maja.
Roztocza – pożyteczne i szkodliwe
Znamy ponad 20 tysięcy gatunków roztoczy bytujących praktycznie wszędzie, w niemal każdych warunkach. Ich rola nie ogranicza się tylko do występowania na roślinach. Wiele z nich ma bardzo silne powiązanie z człowiekiem i zwierzętami. Ale z drugiej strony, wiele gatunków roztoczy jest pożytecznych dla człowieka. Należą tutaj roztocza żyjące w glebie i przyspieszające swoich bytowaniem przemiany, jakie w niej zachodzą. Roztocza mogą być także drapieżnikami wspomagającymi człowieka w walce ze szkodnikami.
Roztocze (cz. II) – szkodniki krzewów owocowych i truskawek
W pierwszej części artykułu autorka opisała ogólnie roztocze oraz konkretne gatunki stwarzające problemy w sadach owocowych. Również krzewy owocowe oraz truskawki mogą być uszkadzane przez przędziorki, z których najczęstsze są wielożerny chmielowiec lub głogowiec (opisane wcześniej). Inne przędziorki są typowe dla poszczególnych gatunków roślin (red.).