przędziorek chmielowiec
Drony na pomoc plantatorom truskawek
Drony coraz częściej wykorzystywane są w różnych dziedzinach gospodarki – od przemysłu obronnego przez firmy dostawcze po rolnictwo.
Komunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 02.04.2019
Wegetacja przyśpiesza i zwalnia, zagrożeń chorobowych jest niewiele, ale pojawiają się już szkodniki. Przyda się też kilka dodatkowych uwag o nawożeniu drzew i likwidacji potencjału chorobowego na opadłych liściach.
Komunikat Jagodowy nr 2/2019 – zalecenia PROCAM 26.03.2019 r.
Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska w komunikacie jagodowym 2/2019.
Uwaga na przędziorki i pordzewiacze. Praktyczne porady w wersji audio
Jest sucho i ciepło. To okres wzmożonej aktywności szkodliwych roztoczy, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości owoców.
Zwalczanie roztoczy w uprawie roślin jagodowych
Roztocza − niewielkich rozmiarów pajęczaki są uciążliwymi szkodnikami wielu upraw, w tym roślin jagodowych. Jak rozpoznać zagrożenie? Jakie działania wdrożyć aby mu zapobiec? Jak zwalczać te szkodniki?
Przędziorek chmielowiec – obudzić się przed nim
Gatunek ten występuje bardzo powszechnie na wszystkich kontynentach, w Polsce jest często spotykany, atakuje ponad 300 gatunków roślin wieloletnich jak i jednorocznych. Mogą pojawić się w naszym sadzie już pod koniec kwietnia lub w początkach maja.
Ortus 05 SC w ochronie jagodników
Ortus 05 SC jest znanym akarycydem, który znalazł szerokie zastosowanie w ochronie roślin sadowniczych przez roztoczami roślinożernymi. W ostatnich latach stopniowo rozszerzono jego etykietę o możliwość zastosowania także na roślinach jagodowych. Pojawiają się jednak sygnały o występowaniu odporności przędziorków na fenpiroksymat, substancję czynną środka. Producenci zadają sobie pytanie: czy mogę zastosować ten produkt, czy wybrać inny, ale jaki?
Szkodniki drzew owocowych. Roztocze (cz. I)
Pajęczaki z rzędu roztoczy stanowią bardzo ważną grupę szkodników roślin. Mimo bardzo małych rozmiarów (0,15-0,6 mm długości) potrafią wyrządzić dotkliwe szkody. Sprawia to ich sposób żerowania (kłująco-ssący aparat gębowy), duże tempo rozmnażania i liczebność populacji oraz szkodliwość zarówno osobników dorosłych, jak i larw.
Przędziorki – strategia ochrony
Przędziorki to groźne szkodniki roślin, które od wielu lat dokonują znacznych szkódw sadach i na plantacjach jagodowych. W sadach jabłoniowych najliczniej występują przędziorki owocowiec i chmielowiec. Chętnie zasiedlają sady zadbane, dobrze prowadzone i nadmiernie nawożone. Liczebność tych szkodników w bardzo dużym stopniu zależy od ich obecności i warunków pogodowych w poprzednim sezonie.
Dodatkowy zoocyd pod osłony
Przędziorek chmielowiec należy do najgroźniejszych szkodników w uprawach pod osłonami. Obecnie często do jego eliminowania wykorzystuje się pożyteczne makroorganizmy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy chociażby punktowa interwencja w formie konwencjonalnego zoocydu niszczącego ognisko szkodnika jest wskazana.