program ochrony roślin warzywnych
Uzupełnienia do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”
"Program Ochrony Roślin Warzywnych" wydawnictwa Plantpress jest przewodnikiem po stale zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Wspomaga podejmowanie decyzji o ochronie warzyw przed organizmami szkodliwymi (agrofagami).
Wchodzimy w strategiczny okres ochrony warzyw i ziemniaków jadalnych
Warunki pogodowe w tym roku przyczyniają się do ogromnego zagrożenia plantacji warzyw i ziemniaków jadalnych.
Herbicydy – uzupełnienie do „Programu Ochrony Roślin Warzywnych”
„Program Ochrony Roślin Warzywnych” wydawany przez Plantpress jest przewodnikiem po stale zmieniającej się liście środków ochrony roślin i zakresie ich stosowania. Wspomaga podejmowanie decyzji o ochronie warzyw przed organizmami szkodliwymi (agrofagami). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne powodujące choroby roślin), szkodniki i chwasty powodujące obniżenie plonów roślin uprawnych. Integralną częścią „Programu…” jest „Program ochrony warzyw, przed chwastami”. Odzwierciedla on stan rejestracji herbicydów upublicznionych w końcu stycznia b.r., dlatego konieczne jest jego uzupełnienie.
Uzupełnienie Programu Ochrony Roślin Warzywnych
Dobór środków do ochrony roślin warzywnych został uzupełniony o kilka fungicydów i insektycydów (tabele 1, 2). Większość tych nowości w rejestrze zawiera substancje czynne znane i używane przez polskich ogrodników, wyjątek stanowi mikroorganizm Isaria fumosorosea, entomopatogeniczny grzyb wywołujący choroby owadów – szkodników roślin, wykorzystywany jako biologiczny insektycyd.
Interaktywny „PORW” trzeba mieć
Podczas w wielu szkoleń branżowych na temat produkcji ogrodniczej bez pozostałości lub alarmujących o fałszywych środkach ochrony roślin polscy producenci uważają, że wszystko i wszyscy sprzysięgają się przeciwko nim. I właśnie ich – ogrodników chcą oskarżyć o całe zło, błędy oraz „pewnie i utratę rynków zbytu”. Sporo podczas dyskusji jest demagogii, ale często padają też z ust ogrodników wypowiedzi, które świadczą o tym, że występujący jest hermetyczny na wszelkie apele oraz wskazówki odnośnie aktualnej ochrony. „Program…” ma jeden od nastu lat i wie… A przecież zmiany w ochronie zachodzą tak dynamicznie, że aktualizacje „Programów ochrony…” muszą być przygotowywane co najmniej raz w roku, jeśli nie częściej.
Interaktywny „Program Ochrony Roślin Warzywnych” na 2018 r.
Wydawnictwo Plantpress przygotowało na 2018 r. innowacyjny „Program Ochrony Roślin Warzywnych”. Przy jego opracowaniu autorzy wykorzystali dostępne informacje dotyczące środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce, praktyczną wiedzę zdobytą przez lata pracy w branży ochrony roślin warzywnych, a także możliwości techniki. Efekt to pierwszy na rynku interaktywny program ochrony roślin warzywnych.