Strona główna Tagi Produkcja owoców

produkcja owoców

Francuski rynek owoców

We Francji co roku produkowanych jest 2,75 mln ton owoców, co daje temu państwu czwartą pozycję na liście największych producentów  w Europie (po Włoszech – 10,5 mln ton, Hiszpanii – 9 mln ton i Polsce – 3,3 mln ton).

Białoruskie firmy pod lupą

Na początku października rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielhoznadzor) zaobserwowała zwiększone dostawy pomidorów z Białorusi. By dokładnie wyjaśnić tę i inne podobne przypadki ze swoim białoruskim odpowiednikiem rozpoczęła pod koniec tego miesiąca inspekcje białoruskich firm.
 

Orzechowi potentaci Europy

Wśród krajów Unii Europejskiej Liderem w produkcji orzechów włoskich jest Francja. Następne miejsca zajmują Rumunia, Hiszpania, Włochy. Spoza UE liczą się Ukraina i Mołdawia.

Rynki gruszek

Międzynarodowy handel gruszkami wykazuje stałą tendencję wzrostową. Nie zmieniają się również główni importerzy ani producenci tych owoców w Europie. Trwa szukanie nowych rynków zbytu mogących zastąpić rosyjski.

Jabłka – podsumowania i przymiarki

W Południowym Tyrolu, jak we wszystkich europejskich centrach produkcji jabłek trwają szacowanie spodziewanych plonów i próby wybrania optymalnych strategii handlu w nadchodzącym sezonie.

Borówka – owocem XXI wieku

Eksperci są zgodni. Borówka powinna znaleźć się w diecie każdego Polaka. Bomba witamin, składników mineralnych i źródło przeciwutleniaczy. Jest rekomendowana w najnowszej Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej przedstawionej przez Instytut Żywności i Żywienia, w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, antynowotworowej, dla osób z nadciśnieniem, z cukrzycą i odchudzających się.

W czołówce światowych producentów moreli

W tej konkurencji od kilkudziesięciu lat nie zmienia się układ sił – skład i miejsca poszczególnych producentów pozostają stałe, poza jedną zmianą. Rośnie jednak produkcja moreli, nawet sześcio- czy ośmiokrotnie.

Dwie różne grupy sadowników

W dekadzie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, przy średnich zbiorach 1,2 mln ton i eksporcie około 200 tys. ton, udział jabłek przemysłowych wynosił ponad 50%. Wtedy wszyscy producenci zajmowali się produkcją jabłek deserowych i przemysłowych. Sytuacja się zmieniła, kiedy możliwości eksportowe jabłek deserowych wzrosły do ponad 1,2 mln ton. Ceny skupu eksportowanych jabłek były opłacalne, co miało istotny wpływ na wzrost produkcji jabłek deserowych. 

Jeszcze jeden uczestnik rynku – Tadżykistan

O Tadżykistanie – jednym z państw w Azji Środkowej powstałym po rozpadzie ZSRR – pamięta się u nas rzadko. Chyba warto byłoby to zmienić, przynajmniej w światku ogrodniczym. Może to być ciekawy rynek zbytu dla naszych produktów, ale i konkurent.

Lutowe spotkanie w Łącku

Coroczne przedwiosenne spotkanie sadowników z rejonu Łącka organizowane przez firmę Yara, Spółdzielnię Ogrodniczą Ziemi Sądeckiej przy pomocy bocheńskiego Agrochemika i Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w N. Sączu było w tym roku poświęcone szukaniu recept na funkcjonowanie w warunkach kryzysu w sadownictwie.