produkcja ekologiczna
Mirosław Maliszewski: Kryzys jest oczywisty, ale nie możemy poddawać się marazmowi
Nie sposób ukrywać, że w sadownictwie pojawił się kryzys, który przejawia się w nastrojach branży. Z różnych stron docierają do nas negatywne informacje wpływające na nasze codzienne życie. Sytuacja na rynku jabłek nie napawa optymizmem, a z drugiej strony mamy do czynienia z inflacją i ogólnymi podwyżkami cen. Pojawia się marazm i pytania o przyszłość. Co dalej? Rozmawiamy z Mirosławem Maliszewskim, prezesem Związku Sadowników RP.
Ekologiczna uprawa zaczyna się od nasion
Tysiące lat temu ludzie zaczęli zbierać nasiona z roślin stanowiących ich pokarm. Robili to, aby ponownie je wysiać w kontrolowanych przez siebie warunkach – bliżej schronienia, w większym zagęszczeniu, itd. W ten sposób narodziło się rolnictwo, a łowca-zbieracz stopniowo przekształcił się w rolnika.
W kierunku rolnictwa ekologicznego
Sektor rolnictwa ekologicznego na terenie UE nieustannie się powiększa -areał przeznaczony pod produkcję ekologiczną wzrósł z 8,5 mln ha w 2010 r. do 13,8 mln ha w 2019 r., czyli o 62% w ciągu dziesięciu lat. Równocześnie unijni konsumenci są coraz bardziej zainteresowani tą metodą produkcji. Pandemia Covid-19 spotęgowała tę tendencję. Mimo wszystko, 8,5% gruntów przeznaczonych na produkcję ekologiczną znacznie odbiega od celu w wysokości 25% przedstawionego w strategii „od pola do stołu”.
Co Europejczycy myślą o działaniach UE w zakresie rolnictwa?
Komisja Europejska przeprowadziła badania opinii publicznej wśród wszystkich krajów członkowskich, aby dowiedzieć się, co obywatele sądzą o podejmowanych przez Unię Europejską działaniach w zakresie wspólnej polityki rolnej. Sektor rolno-spożywczy jest ważny dla Europejczyków – aż 95% społeczeństwa uważa, że rolnictwo i obszary wiejskie są istotne dla wspólnej przyszłości.
Dofinansowanie rolnictwa ekologicznego na nowych zasadach
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Austria: wzrost rynku żywności ekologicznej
W Austrii w ubiegłym roku przeciętnie na pięć gospodarstw prowadzonych w systemie konwencjonalnym przypadało jedno gospodarstwo ekologiczne. Oznacza to, że 20,3% gospodarstw rolnych i 23,3% powierzchni rolnej są przeznaczane po uprawy „bio”.
Produkcja ekologiczna w Austrii
Austria ma najwyższy procent w Europie użytków rolnych prowadzonych ekologicznie. Ta metoda produkcji została tam wprowadzona w roku 1927. Rządowe środki pomocowe umożliwiły gwałtowny wzrost liczby gospodarstw, które w latach dziewięćdziesiątych zdecydowały się na konwersję swoich technologii. W 2016 roku było około 21.000 certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, co stanowi18 procent wszystkich gospodarstw austriackich. Zajmują one około 552 tysięcy hektarów, co stanowi 21% całkowitego obszaru użytków rolnych.
Jak przebiega kontrola i certyfikacja w rolnictwie ekologicznym?
Przedstawiamy wykład dr inż. Magdaleny Szczepanik poświęcony zagadnieniom z zakresu kontroli i certyfikacji rolnictwa ekologicznego.
Jabłka bio- mają dobre perspektywy
Tak po targach Fruit Logistica i Biofach zapewnia szef działu produkcji ekologicznej w VI.P Gerhard Ebberhőfer dziennikarkę włoskiego portalu dla profesjonalnych ogrodników corriereortofruticolo.it. Reprezentowana przez niego organizacja (Val Venosta Cooperatives Association) zrzesza w siedmiu spółdzielniach 1800 sadowników, z których wielu przestawia sady na produkcję ekologiczną.
Borówkę można uprawiać ekologicznie
Należałoby zadać sobie pytanie: po co produkować owoce ekologicznie? Przecież to drożej, plony niższe…, a jednak warto! Cena owoców „bio” na rynkach zagranicznych znacznie przewyższa tę za owoce z produkcji konwencjonalnej, a popyt na nie rośnie.