pracownicy sezonowi
Pracownicy sezonowi – czy pandemia COVID-19 pokrzyżuje zbiory?
W tym roku, tak jak w 2020, w związku z pandemią, sadowników czekają kolejne wyzwania m.in. możliwy brak rąk do pracy.
Jaki dla sadowników był miniony rok i co przyniesie kolejny?
Rok 2020 ze względu na pandemię COVID-19 był trudny dla wielu branż, a w tym dla rynku owoców. Producenci związani z sektorem owocowo-warzywnym borykali się z wieloma przeciwnościami m.in. ograniczeniami w eksporcie czy brakiem rąk do pracy. Pojawiły się też dobre strony – wzrost konsumpcji i popytu oraz pozytywna reakcja Unii Europejskiej dla handlu żywnością. Jakie wyzwania czekają na producentów w 2021 roku?
Druga fala COVID-19: co czeka sektor warzywno-owocowy?
Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.
Czy roboty zastąpią pracowników w sadach?
Niedawny kryzys spowodowany COVID-19 pokazał, jak ważna jest dostępność pracowników sezonowych do wspierania europejskich producentów, m. in. w przygotowaniu sadów (np. w przycinaniu, przerzedzaniu), pracy w stacjach pakowania, zarządzaniu plonami oraz zbiorze owoców i warzyw. W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich, sektor jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego. Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?
Planowane zamknięcie granic z Ukrainą z dniem 15 czerwca?
W związku z informacjami o planowanym zamknięciu granic z Ukrainą z dniem 15 czerwca 2020r. Związek Sadowników RP skierował w tej sprawie pismo z prośbą o podjęcie interwencji i udrożnienie ruchu na granicy do Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych
MRiRW oraz GIS podało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców do prac sezonowych.
Bezpłatne testy dla pracowników sezonowych z zagranicy
Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
Zasady wjazdu do Polski pracowników z Ukrainy
Związek Sadowników RP wystąpił do Komendy Głównej Straży Granicznej z prośbą o udzielenie informacji na temat aktualnie działających przejść granicznych z Ukrainą.
Pracownicy sezonowi – ułatwienia w przyjeździe do Polski
Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie.
Ogórki gruntowe – jakie perspektywy na sezon 2020? Rozmowy o warzywnictwie odc.3
Eksperci z Polski, Niemiec i Ukrainy podsumują poprzedni sezon w uprawie ogórka gruntowego i przedstawią możliwe scenariusze na rok 2020.
AktualnościFilmyUprawaWarzywa polowe
Ogórki gruntowe – jakie perspektywy na sezon 2020? Rozmowy o warzywnictwie odc.3
Przez
warzywa.pl -
15 kwietnia 2020
TAGI
BASF
Nunhems
odmiany ogórków
ogórki gruntowe
pracownicy sezonowi
rynek ogórków
uprawa ogórków
Eksperci z Polski, Niemiec i Ukrainy podsumują poprzedni sezon w uprawie ogórka gruntowego i przedstawią możliwe scenariusze na rok 2020.