powódź
Ruszył projekt „Stop Powodzi”
Pierwsza z serii konferencji w ramach projektu Stop Powodzi, realizowanego przez Wody Polskie odbyła się 23 czerwca br. Około 200 ekspertów debatowało nad metodyką opracowania Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Aktualizacja planu, rozpoczęta w marcu, będzie zwieńczona powstaniem nowego 6-letniego planu, który będzie obowiązywał od 2022 r.
Naturalna retencja wody – oręż w walce z suszą i powodziami
Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
Klęski żywiołowe, niekorzystne zjawiska, katastrofy – pomoc już wkrótce
Od 27 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.
Reperkusje sadowniczych bolączek odczują konsumenci
Rosyjskie embargo i brak możliwości eksportu na tamtejszy rynek, niedobór pracowników sezonowych, konkurencja ze strony producentów z Ukrainy i nierówne relacje z przemysłem przetwórczym to w tej chwili największe bolączki polskich sadowników. W tym sezonie dołączył do nich jeszcze czynnik pogodowy. Niekorzystne warunki pogodowe, szczególnie wiosenne przymrozki przyczyniły się do redukcji zbiorów, co z kolei odbija się na cenach owoców, a tym samym na kieszeniach konsumentów.
Woda zniszczyła uprawy ogrodnicze w Kenii
Tama na komercyjnej farmie kwiatów w Solai, (Kenia, w Dolinie Rift - Great Rift Valley, Wielki Rów - uskok tektoniczny o długości ok. 6 tys. km dzielący Afrykę), pękła w środę 9 maja wieczorem po tygodniach ulewnych deszczy tworząc rozlewisko, które spłynęło ze zbocza i zniszczyło tereny dwóch wiosek, niszcząc doszczętnie uprawy i zabijając co najmniej 47 osób.
Wielka Brytania bez dostaw sałaty?
Intensywne deszcze powodujące powodzie w Hiszpanii doprowadziły do drastycznego ograniczenia dostaw na brytyjski rynek m.in. warzyw liściastych.
Groźba podtopień i powodzi na przełomie kwietnia i maja
Na przełomie kwietnia i maja nad Polską mogą przejść wyjątkowo intensywne opady deszczu, podczas których w krótkim czasie może spaść nawet powyżej 100 mm deszczu. Oznacza to zagrożenie podtopieniami, a niewykluczone, że także powodzią - informuje serwis TwojaPogoda.
Mądry Polak przed wodą
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przeprowadził ostatnie testy i odebrał prace czwartego, przedostatniego etapu budowy systemu informatycznego ISOK. Wykonawca, firma Qumak, zakończyła pracę nad wersją pilotażową systemu.
Pod koniec maja kolejne ulewy grożące powodzią?
Wisłą i Odrą wciąż płyną fale powodziowe, a mieszkańcy walczą z żywiołem, tymczasem prognozy znów mogą niepokoić. Jeszcze przed końcem maja mogą nadejść kolejne ulewy i ponownie zagrozić nam powodzią.
Groźne prognozy
W ciągu ostatnich dni wszystkie wiodące globalne modele numeryczne zaczęły obliczać dla Polski bardzo pesymistyczne prognozy. Już teraz nad rejonem Zatoki Genueńskiej powstaje bardzo aktywny niż, który niebawem przesunie się na północny wschód, a następnie zatrzyma się na pograniczu Węgier, Rumunii i Ukrainy, gdzie zacznie się wypełniać. To zaś doprowadzi do kilkudniowych ulewnych opadów deszczu na południu naszego kraju.