podkładki
Jabłonie – zrozumieć zachowanie drzew
Dużym problemem w naszym klimacie jest przemarzanie drzew zimą oraz uszkodzenia przymrozkowe kwiatów i zawiązków owocowych wiosną. wytrzymałość drzew na mróz zależy m.in. od odmiany, podkładki i kondycji drzew, a także ich zdrowotności przed okresem spoczynku.
Grusze na nowej podkładce ‘Pigwa Q-Eline’
W związku ze zmianami preferencji konsumentów mającymi wpływ na decyzje zakupowe owoców, w tym głównie jabłek i gruszek, wiele zmian musi także zajść w sadach produkcyjnych. Klient wymaga dziś owoców wysokiej jakości, o nienagannym wyglądzie. Nie bez znaczenia jest smak i aromat. Wymaganiom sadowników próbują sprostać hodowcy poszukujący odmian m.in. gruszy wytwarzającej owoce o gładkiej, nieordzawionej skórce. Zadaniu temu można sprostać, używając do szczepienia nowej podkładki ‘Pigwa Q-Eline’.
Nowa podkładka dla czereśni
Od 2017 r. francuscy sadownicy będą mogli nabyć nową półkarłową podkładkę dla czereśni ‘Furtos’.
Czereśnie – intensywna uprawa
W Centrum Kompetencji Sadowniczej Bodensee (Kompetenzzentrum Obstbau – Bodense; KOB, Niemcy) w Bavendorfie realizowane są m.in. doświadczenia nad systemami prowadzenia drzew czereśni w sadach intensywnych.
Na podkładce ‘Colt’
Podkładka ‘Colt’, wprowadzona na nasz rynek szkółkarski w latach 80. ub. wieku, w Wielkiej Brytanii została okrzyknięta przez hodowców podkładką karłową, a taką nie jest. Czereśnie rosną na niej silnie. W zależności od odmiany i rodzaju gleby, skarla ona drzewa nie więcej niż o 10–15%.
Podkładki dla gruszy
Produkcja gruszek w naszym kraju jest dosyć mała (ich udział w ogólnej krajowej produkcji owoców wynosi około 2%), co sugerowałoby potrzebę zakładania nowych intensywnych sadów gruszowych. Grusze, w porównaniu do jabłoni, mają jednak większe wymagania glebowe i klimatyczne. Ich uprawa na klonach pigwy, zwłaszcza na glebach lżejszych i bez nawadniania, może być dość ryzykowna.
Podkładki z serii Krymsk
Szkółka braci Janssen (Gebr. Janssen BV) z Nederweert w Holandii istnieje od 1923 r. i jest znana wśród szkółkarzy na całym świecie jako dostawca dobrej jakości podkładek dla gruszy i jabłoni (najważniejszym produktem pozostaje ‘M.9’). Ostatnio szkółkarze ci zaangażowali się również w rozmnażanie i produkcję podkładek dla drzew pestkowych.
Nowa seria podkładek dla jabłoni
Podkładki zalecane dotychczas do produkcji drzewek jabłoni charakteryzują się odmienną wrażliwością na choroby. Do najniebezpieczniejszych chorób jabłoni wielu badaczy zalicza zarazę ogniową (Erwinia amylovora). Dotychczas nie otrzymano środków, których użycie mogłoby uwolnić drzewa od tej choroby kwarantannowej. Wśród odmian i podkładek dla jabłoni wyróżnia się natomiast klony, które są mniej podatne lub bardziej na nią odporne.