Strona główna Tagi Parlament europejski

parlament europejski

Mechanizm dostosowania cen na granicach a nawozy azotowe

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie unijnego mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla zgodnego z zasadami WTO.

Na obszary wiejskie trafia jedna czwarta środków z polityki spójności, które trafiają do miast

Alokacja środków w ramach polityki spójności UE na obszary wiejskie stanowi zaledwie około jednej czwartej alokacji środków na obszary miejskie - wynika z analizy przygotowanej dla Parlamentu Europejskiego.

PE przyjął „długoterminową strategię przetrwania” pszczół i pszczelarstwa

Parlament Europejski wzywa UE i państwa członkowskie do większych inwestycji w ochronę pszczół, walki z podrabianym miodem i wsparcia dla pszczelarzy - stwierdzili europosłowie w rezolucji przyjętej 1 marca.

Europosłowie PiS za ograniczeniem środków dla rolnictwa

W ostatnim tygodniu października krajowe media donosiły o zaskakującym stanowisku europarlamentarzystów PiS zaprezentowanym przez nich podczas głosowania rezolucji Parlamentu Europejskiego sprzeciwiającej się cięciom unijnego budżetu w programach spójności i wsparcia rolnictwa.

Europarlament za wycofaniem glifosatu

Na wtorkowym posiedzeniu (24 października) parlament UE uchwalił rezolucję o stopniowym wycofywaniu glifosatu z rynku. Ma to nastąpić do 2022 roku. W ciągu tych pięciu lat rolnicy mają mieć czas na znalezienie alternatywy dla podejrzewanej o możliwość wywoływania raka substancji.

PE odrzucił projekt ułatwiający krajom zakazywanie sprzedaży GMO

Parlament Europejski odrzucił projekt unijnych przepisów, które dawałyby władzom państw UE więcej swobody w ograniczaniu bądź zakazywaniu na swoim terytorium sprzedaży i stosowania genetycznie modyfikowanej żywności i paszy. Zdaniem europosłów zaproponowane przez Komisję Europejską przepisy byłyby "niewykonalne i doprowadziłyby do kontroli granicznych pomiędzy krajami pro i anty-GMO" - poinformowano w komunikacie PE. Za odrzuceniem projektu było 577 eurodeputowanych, 75 głosowało za jego przyjęciem, a 38 wstrzymało się od głosu.

Komentarz europosła – głosowanie reformy WPR

Proponowana reforma Wspólnej Polityki Rolnej zawiera więcej elementów kontynuacji niż zmian. Stare państwa członkowskie obawiały się bowiem głębszych modyfikacji, aby nie naruszyć istniejącego podziału środków finansowych, który został ustanowiony w przeszłości. Dlatego z małymi korektami jest on utrzymywany.