Strona główna Tagi Osady ściekowe

osady ściekowe

Innowacyjna technologia zamieni osady ściekowe w nawóz

Powstające w oczyszczalniach ścieków osady mogą stać się bezpiecznym, pozbawionym przykrego zapachu nawozem, który – umieszczony w specjalnych hydrożelowych kapsułkach – może także wspomagać regulację wody w glebie – wskazują twórcy innowacyjnej technologii. Pionierskie rozwiązanie, polegające na tzw. kapsulacji osadów ściekowych w nośnikach hydrożelowych, stworzyli naukowcy z Zakładu Ochrony Wód Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach.

Co robić z osadami?

Oczyszczanie ścieków – w Polsce zajmuje się tym prawie trzy i pół tysiąca oczyszczalni – pozostawia osady ściekowe, które kierowano i nadal jeszcze kieruje się na składowiska. Ale od 1 stycznia bieżącego roku już tego robić nie wolno. Przynajmniej w krajach Unii Europejskiej.
 

Polsce potrzebna jest strategia wykorzystania osadów ściekowych

W Polsce powinna powstać spójna strategia gospodarowania osadami ściekowymi, tak aby osady były lepiej wykorzystywane m.in. w rolnictwie czy w energetyce - ocenił przewodniczący rady Izby Gospodarczej WodociągiPolskie (IGWP) Tadeusz Rzepecki.
 

Przełom w energetyce? Dzięki osadom

Powstające przy oczyszczaniu ścieków osady są odpadami, ale odpowiednio przetworzone mogą być na przykład źródłem energii cieplnej i elektrycznej; mogą być także wykorzystane w rolnictwie - przekonuje prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Tadeusz Rzepecki.