opakowania
Opakowania dla żywności
Jednym z nowych kierunków rozwoju opakowań są opakowania aktywne i inteligentne. Zadaniem tych pierwszych jest przedłużenie okresu przydatności do spożycia, natomiast te drugie umożliwiają monitorowanie jakości znajdujących się w opakowaniu wyrobów i komunikowanie ewentualnych zmian konsumentowi.
Opakowania przedłużające świeżość owoców i warzyw
Indyjscy naukowcy prowadzą prace nad materiałami nanokompozytowymi umożliwiającymi przedłużone przechowywanie nietrwałych owoców i warzyw. Szkieletem tworzyw są węglowodany (celuloza i pokrewne) wysycane nanocząsteczkami srebra.
Jabłka – pomysł na świąteczny prezent
Właściciel marki Marlene®, konsorcjum VOG, przygotował na święta specjalne wieloodmianowe opakowania jabłek. Nietypowy karton zawiera 7 markowych jabłek, w tym: Golden i Red Delicious, Granny Smith, Royal Gala, Fuji, Braeburn i Stayman.
EKO-kartonowe opakowania z siana. Kandydat do nagrody FLIA 2018
Fabryka papieru Papierfabrik Scheufelen z Niemiec, wyprodukowała papier (karton), który jest materiałem wyjściowym do tworzenia przyjaznych środowisku opakowań dla owoców i warzyw. Produkt o nazwie Scheufelen Grass Paper – Greenliner kandyduje do nagrody FLIA 2018.
Opakowanie, które pokaże czy żywność jest świeża
Łódzcy naukowcy pracują nad inteligentnymi, biodegradowalnymi opakowaniami do żywności, których barwa będzie zmieniać się pod wpływem starzenia produktu. Takie indykatory pochodzenia roślinnego będą nas informować czy żywność jest świeża – zapowiada dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej.
Przedłużanie świeżości. Złoty medal dla innowacji w opakowaniach
Włoska firma ILIP zaprezentowała na targach Macfrut 2017 innowacyjne opakowanie, które pozwala dłużej zachować świeżość owoców i warzyw w sprzedaży detalicznej. System Life+ (Lifespan Improvement + Freshness Extension) to kompleksowe rozwiązanie, bazujące na koncepcji zrównoważonej modyfikowanej atmosfery, które zostało nagrodzone złotym medalem na tegorocznych targach w Rimini.
Tanie i ekologiczne opakowania żywności
Jaki powinien być optymalny skład kompozytów, na bazie których powstaną tzw. inteligentne opakowania żywności? Badają to naukowcy z Zabrza we współpracy z jedną z brytyjskich uczelni. Materiały muszą rozkładać się w kontrolowany sposób, aby nie zanieczyszczały środowiska, a dodatkowo powinny mieć właściwości antybakteryjne.
Inteligentne opakowania są ekologiczną alternatywą dla opakowań z tworzyw sztucznych.
Nowe technologie w transporcie lotniczym świeżych produktów
Aircoolbox to system utrzymujący niską temperaturę transportowanych owoców i warzyw, który zaprezentowano w tym roku w Berlinie. Jest to niewielki kontener izolacyjny zaprojektowany m.in. do transportu lotniczego.
Fruit Logistica Innovation Award 2017
Jeszcze nieco ponad miesiąc dzieli nas od największego w Europie spotkania producentów owoców i warzyw oraz handlowców tej branży. Do Fruit Logistiki 2017 przygotowuje się 2884 firm, z czego 2624 przyjedzie do Berlina z zagranicy. To dwudzieste piąte targi, partnerem ich jubileuszowej edycji są Niemcy. Rozpoczną się 8 lutego i potrwają trzy dni.
Innowacje w opakowaniach – torebka połączona z siatką
Firma Sarco Packaging z Holandii wprowadziła na rynek opakowanie HALF-N-HALF POUCH®, które łaczy siatkę z torebką foliową. Przeznaczone jest do sprzedarzy warzyw i owoców np. cebuli, ziemniaków, jabłek.