Strona główna Tagi Odkażanie gleby

odkażanie gleby

Mikroorganizmy w uprawie warzyw [VIDEO]

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie stosowaniem preparatów biologicznych w celu przywracaniu żyzności gleby oraz w ochronie roślin. Uprawa tych samych warzyw po sobie w kolejnych latach prowadzi do nagromadzania się szkodliwych patogenów w glebie, a w konsekwencji do zmęczenia gleby.

Czysta gleba dla zdrowych plonów

Przez szereg lat do dezynfekcji gleby w uprawach m.in. warzyw na świecie używano bromku metylu. Substancja ta jednak ze względu na szkodliwość dla warstwy ozonowej została na podstawie Protokołu Montrealskiego w 2005 r. wycofana z użycia. Już przed tą datą w większości ośrodków naukowych w Europie i Ameryce Północnej trwały prace nad znalezieniem alternatywnej metody odkażania. Dobre efekty przynosiło zarówno zastosowanie innych substancji chemicznych, jak i metod niechemicznych.

Podstawa to czysta gleba

25 września w Czerwińsku n. Wisłą, w rejonie gdzie na szeroką skalę uprawiana jest truskawka, odbyło się seminarium poświęcone technologii zakładania plantacji tego gatunku z uwzględnieniem najnowszej metody odkażania stanowiska pod nowe nasadzenia. 
 

Japońscy eksperci o odkażaniu gleby

Firma Arysta LifeScience- dystrybutor produktu Basamid 97 GR w Polsce, w związku z dużym zainteresowaniem tematem odkażania gleby, a także licznymi pytaniami o to, jak prawidłowo wykonywać zabiegi odkażające z użyciem Basamidu 97 GR, zdecydowała się zaprosić specjalistów z firmy Kanescho Soil Treatment z Japonii, aby podzielili się z polskimi producentami swoim doświadczeniem ze stosowania tego produktu. 

Amerykanie szukają alternatywy

W USA farmerzy do 2015 roku muszą zaprzestać odkażania gleby za pomocą bromku metylu. Problem jest bardzo poważny także dla około 500 dużych kalifornijskich gospodarstw produkujących truskawki.