neonikotynoidy
Polska bez pszczół – niezrozumiała decyzja ministra
Aktywiści Greenpeace oraz przedstawiciele związków pszczelarskich spotkali się dzisiaj - 8 sierpnia, w Wielki Dzień Pszczół pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zaprotestować przeciwko zgodzie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego na używanie szkodliwych dla pszczół pestycydów. Na początku lipca minister rolnictwa w ekspresowym tempie i prawdopodobnie niezgodnie z procedurami zgodził się na zawieszenie zakazu stosowania neonikotynoidów w uprawach rzepaku.
UE zakaże stosowania trzech neonikotynoidów szkodliwych dla pszczół
Przedstawiciele państw członkowskich poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zakazu stosowania środków ochrony roślin zawierających jako substancje czynne takie neonikotynoidy, jak imidakloprid, klotianidynę i tiametoksam. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wcześniej potwierdził szkodliwość tych substancji dla pszczół i innych owadów zapylających.
Stanowisko Polski w sprawie neonikotynoidów
Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzeń ograniczających możliwość stosowania substancji czynnych imidachlopryd, klotianidyna i tiametoksam wyłącznie do szklarni. Tego rodzaju ograniczenia mają zapewnić zminimalizowanie emisji neonikotynoidów do środowiska, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo dla owadów zapylających.
PE przyjął „długoterminową strategię przetrwania” pszczół i pszczelarstwa
Parlament Europejski wzywa UE i państwa członkowskie do większych inwestycji w ochronę pszczół, walki z podrabianym miodem i wsparcia dla pszczelarzy - stwierdzili europosłowie w rezolucji przyjętej 1 marca.
EFSA: Neonikotynoidy są szkodliwe dla pszczół. Copa-Cogeca odpowiada
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport odnośnie do neonikotynoidów, w którym potwierdza, że tiametoksam, imidaklopryd oraz klotianidyna szkodzą pszczołom miodnym, samotnicom i trzmielom. Oznacza, to że UE może wprowadzić całkowity zakaz stosowania tych substancji. Zakaz nie objąłby upraw szklarniowych.
Zaostrzenie ograniczeń użycia neonikotynoidów
Obecne ograniczenia UE dotyczące neonikotynoidów są stosowane od 2013 r., ponieważ substancje z tej grupy uważano za toksyczne dla pszczół i innych zapylaczy. Komisja Europejska planuje w dalszym ciągu ograniczyć stosowanie pestycydów neonikotynoidowych.
Na wsparcie pszczelarstwa przeznaczono ponad 185 mln zł
Od 2004 roku na wsparcie pszczelarstwa w Polsce ze środków krajowych i unijnych przeznaczono ponad 185 mln zł - informuje resort rolnictwa. Prawdopodobnie w połowie 2018 r. zapadną pierwsze decyzje ws. stosowania pestycydów z grupy neonikotynoidów.
Naukowcy chcą zakazu stosowania w UE neonikotynoidów
Naukowcy apelują do Komisji Europejskiej, żeby utrzymała dotychczasowe ograniczenia stosowania w rolnictwie szkodliwych dla pszczół środków owadobójczych, zawierających neonikotynoidy.
Eksperci przestrzegają przed decyzjami UE o środkach ochrony roślin
Polscy czołowi eksperci, przedstawiciele instytutów badawczych i naukowych oraz analitycy z firmy Kleffmann Group, we współpracy z organizacjami rolniczymi, przedstawili ekspertyzę, która określa skutki, dla upraw polowych i sadowniczych, potencjalnego wycofania z rynku wielu substancji czynnych, w związku z toczącymi się dyskusjami regulacyjnymi w Unii Europejskiej.
Francuscy naukowcy: wymieranie pszczół ma związek z pestycydami
Udało się znaleźć brakujące ogniwo, które wskazuje na związek pomiędzy pestycydami a wymieraniem pszczół w Europie i USA - informuje pismo "Proceedings B".