nektaryny
Zbiory warzyw i owoców w 2020 r. – wstępny szacunek
GUS podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2020 r.
Owoce jagodowe liderem rynku hurtowego
Największe zainteresowanie konsumentów skierowane jest obecnie na owoce jagodowe: porzeczki, borówki, maliny, jeżyny i agrest. Są one najczęściej konfekcjonowane w opakowania 0,25 i 0,5 kg dla wygody sprzedawców a przede wszystkim konsumentów.
Tajwańskie brzoskwinie
Tajwańska Rada Rolnictwa (COA) szacuje, że powierzchnia upraw brzoskwiń i nektaryn wynosiła w 2017 r. 2 133 hektary, czyli 2% mniej niż w 2016 r., kiedy to wyspę nawiedził niszczycielski tajfun i fale zimna.
Tureckie brzoskwinie
Produkcja brzoskwiń w Turcji - owoców wrażliwych - podlega wahaniom w zależności od warunków pogodowych. W sezonie 2017/18 szacowana jest na 505 tys. ton i jest nieco niższa niż rok wcześniej.
Brzoskwinie i nektaryny – sezon bez większych nadziei
Włoscy menedżerowie branżowi nie żywią specjalnych złudzeń co do tegorocznego sezonu sprzedaży pestkowych – zwłaszcza brzoskwiń i nektaryn. Ot, „nadal jeszcze idziemy”, ale mamy coraz większe wątpliwości, czy aby podążamy za dobrymi drogowskazami...
Brzoskwinie i nektarynki. Jak wygląda europejski rynek?
1,36 mln ton brzoskwiń i nektarynek co roku produkowanych jest we Włoszech. Kraj ten, wraz z Hiszpanią to europejscy liderzy. Produkcji tych dwóch gatunków będzie poświęcona jedna z konferencji zaplanowanych w ramach targów Macfrut 2018, które odbędą się w Rimini w dniach 9-11 maja.
Eksport hiszpańskich owoców
W minionym sezonie przewijały się przez media branżowe informacje o bardzo poważnym kryzysie, w jakim znalazło się sadownictwo hiszpańskie - zwłaszcza gospodarstwa produkujące nektarynki i brzoskwinie. Komentarze były jednoznacznie pesymistyczne, a pod kreską miał być cały sektor tej produkcji tak w Hiszpanii, jak i w innych krajach południa Europy. Lutowy raport hiszpańskiej organizacji eksporterów nie potwierdza tych ponurych danych.
Organizacje sadowników oczekują podwyższenia kwot owoców wycofywanych z rynku
Francusko-hiszpański problem cen owoców pestkowych (głównie morel i brzoskwiń) jest rozwiązywany nie tylko poprzez widowiskowe, dramatyczne wystąpienia francuskich sadowników – o jakich pisaliśmy przed dwoma dniami. Dyrektor generalny stowarzyszenia kataloński sadowników AFRUCAT, Manuel Simon, spotkał się 31 lipca ze swoimi włoskimi, francuskimi i greckimi partnerami mając na celu koordynację wniosku o nadzwyczajne posiedzenie z Komisją UE.
Dramatyczny apel włoskich sadowników
„Zjedz jedną brzoskwinię lub nektarynkę dziennie!” – apelują wspólnie największe organizacje zrzeszające sadowników północnych Włoch. Oczywiście mają na myśli owoce miejscowego pochodzenia. Od 16 lipca, przez trzy tygodnie to hasło będzie docierać do włoskich konsumentów słuchających w „prime time”radia RAI, z reklam wykupionych w głównych gazetach kraju, z kanałów społecznościowych.
Włochy liderem w unijnej produkcji brzoskwiń i nektaryn
Włochy zajmują pierwszą pozycję w produkcji brzoskwiń i nektaryn w Unii Europejskiej oraz drugie miejsce w świecie (po Chinach). Według ISTAT, w sezonie 2015/16 kraj odnotował wzrost zbiorów tych owoców w ujęciu sezon do sezonu – o 2,2% do 1,413 mln ton.