nawozy potasowe
Spacerem po sadzie (7)
Kilka ostatnich dni można, bez żadnej przesady nazwać upalnymi. W środkowej Polsce w ostatnich dwóch dekadach maksymalne temperatury dzienne sięgały od 22˚C (21 lipca) do 35˚C (1 sierpnia). Prognozy zapowiadają w sierpniu jeszcze przynajmniej kilka dni z wysoką temperaturą. Wysokie temperatury oraz silna operacja słoneczna negatywnie oddziałują nie tylko na nasz organizm, ale także na metabolizm drzew.
Nawożenie po zbiorze owoców
Po zbiorze owoców w drzewach zachodzą procesy biochemiczne odpowiedzialne za tworzenie się pąków kwiatowych, w tym czasie drzewa przygotowują się także do spoczynku zimowego. Oba procesy zachodzą prawidłowo tylko w obecności dużej ilości asymilatów, fitohormonów oraz przy odpowiednim zaopatrzeniu drzew w składniki mineralne, szczególnie fosfor, potas oraz azot, a także mikroelementy, głównie bor.
Dokarmianie ziarnkowych przed zbiorami
W większości sadów plonowanie jest w tym roku bardzo obfite, ale są też gospodarstwa, w których owocowanie będzie słabsze od zeszłorocznego. Różnice te oraz fakt, że nie wszystkie sady są nawadniane, wymuszają różne podejście do tematu dokarmiania i nawożenia w okresie przedzbiorczym.
Nawozy na jesień
Jesień nie jest typowym terminem stosowania nawozów mineralnych, są jednak przesłanki, które przemawiają za tym, aby je czasami stosować. Po pierwsze na większości pól wykonuje się głęboką orkę przedzimową, co jest doskonałą okazją do wymieszania nawozu z całą warstwą orną. Jest to szczególnie ważne na glebach bardzo ubogich, gdzie istnieje konieczność stosowania dużych dawek nawozów np. potasowych, co wiosną może powodować nadmierne zasolenie. Jesienią można stosować składniki pokarmowe, które są sorbowane wymiennie lub trudno wymywane.
Przygotowanie do sezonu czas zacząć
Ostatnie dni – bardzo ciepłe i suche, gwałtownie przyspieszyły, nie tylko wegetację drzew, ale także nasze myśli związane z nadchodzącym nieuchronnie sezonem. Na szczęście chyba to stwierdzenie jest najbardziej optymistyczne, że prognozy pogody zapowiadają ochłodzenie i opady deszczu. Dotychczasowy przebieg pogody, wysokie temperatury oraz brak opadów z jednej strony nastrajał optymistycznie, z drugiej strony jednak przerażał widmem zbyt wczesnego rozpoczęcia wegetacji drzew.
Białoruś przywraca cło eksportowe na nawozy potasowe
Od 2014 roku Białoruś przywraca cło eksportowe na nawozy potasowe – podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.