nawożenie sadu
Komunikat Sadowniczy TIMAC Agro Polska #006
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego komunikatu sadowniczego Timac Agro Polska. Jaki był kończący się właśnie sezon sadowniczy i jaki będzie kolejny?
W najnowszym MPS SAD – 8/2019
W ostatnich latach, ze znanego dobrze wszystkim powodu, handlowcy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu polskich jabłek.
Komunikat Sadowniczy Timac Agro Polska #005
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego komunikatu sadowniczego przygotowanego przez specjalistę ds. sadownictwa Timac Agro Polska - Mateusza Nowackiego. A w nim:
Komunikat sadowniczy Timac Agro Polska #02
W najnowszym komunikacie sadowniczym Timac Agro Polska specjalista ds. sadownictwa - Mateusz Nowacki mówi:
Komunikat sadowniczy zalecenia PROCAM z 19.03.2019
Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska w pierwszym komunikacie przedstawia wczesnowiosenne zalecenia dla sadowników. W komunikacie między innymi:
Yara Poland – Sadownicze nowości 2019. Wywiad. FILM
O specjalistycznych nowościach do dokarmiania dolistnego mówi Andrzej Grenda z firmy Yara Poland.
Po zbiorach owoców
Okres po zbiorach owoców to w praktyce przygotowanie drzew do spoczynku zimowego – poprawa zimotrwałości oraz zwiększenie potencjału plonotwórczego drzew na przyszły sezon. Już w tej chwili warto zastanowić się nad wyborem technologii dokarmienia roślin sadowniczych przed nadejściem zimy, by zapewnić im komfortowe warunki spoczynku i optymalne do wiosennego wznowienia wegetacji.
Strategia ochrony jabłoni
Drzewa jabłoni, jako gatunku wieloletniego, narażone są na liczne stresy związane z czynnikami klimatycznymi, pogodowymi i środowiskowymi. Często niekorzystne warunki pogodowe w danym roku mają bezpośredni negatywny wpływ na plonowanie także i w następnym sezonie wegetacyjnym.
Spacerem po sadzie (9)
Powoli zbliżamy się do czasu, kiedy zaczynamy myśleć o dokarmianiu dolistnym jabłoni i gruszy po zbiorach owoców. Zabieg ten jest wskazany, szczególnie w tym sezonie, z uwagi na przebieg warunków atmosferycznych, który nie szczędził nam zarówno przymrozków, obfitych opadów deszczu, a także upałów. Zjawiska te wpływały na ograniczenia możliwości pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby, zniechęcały nas także do częstej aplikacji nawozów dolistnych.
Spacerem po sadzie (7)
Kilka ostatnich dni można, bez żadnej przesady nazwać upalnymi. W środkowej Polsce w ostatnich dwóch dekadach maksymalne temperatury dzienne sięgały od 22˚C (21 lipca) do 35˚C (1 sierpnia). Prognozy zapowiadają w sierpniu jeszcze przynajmniej kilka dni z wysoką temperaturą. Wysokie temperatury oraz silna operacja słoneczna negatywnie oddziałują nie tylko na nasz organizm, ale także na metabolizm drzew.