Strona główna Tagi Nauka

nauka

Globalne badanie: zbyt mało owoców i warzyw dla wszystkich

Gdyby wszyscy na naszej planecie chcieli jeść zdrowo, z konieczną ilością owoców i warzyw, mielibyśmy problem. Po prostu nie produkujemy wystarczających ich ilości - wynika z badań przeprowadzonych na kanadyjskim Uniwersytecie Guelph.

Przełom w ochronie przed parchem ziemniaka?

Naukowcy z  Université du Québec à Chicoutimi odkryli, że można skutecznie niszczyć Streptomyces scabies, patogena wywołującego parcha ziemniak, za pomocą substancji pozyskanych z nawłoci kanadyjskiej.
 
 

Zimna plazma. Nowa technologia zabezpieczająca żywność

Naukowcy w Australii badają skuteczność urządzenia „The Food Safety Supercharger” do niszczenia mikroorganizmów na powierzchni owoców, warzyw i orzechów.   
 
 

18 maja akcja „Fascynujący Świat Roślin”

Wycieczka terenowa po Ojcowskim Parku Narodowym, spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UAM, warsztaty izolowania DNA z owoców m.in. z takich atrakcji będą mogli skorzystać uczestnicy polskiej edycji akcji "Fascynujący Świat Roślin". Odbędzie się ona w wielu polskich miastach. Kumulacja akcji w czwartek 18 maja.

Truskawki, maliny i porzeczki pod lupą naukowców

Truskawki, maliny i czarna porzeczka trafiły pod lupę europejskich naukowców. Badają oni procesy fizjologiczne decydujące o wielkości i jakości tych popularnych owoców. Wszystko po to, aby w Europie można było je hodować nawet w trudnych warunkach klimatycznych.

Nagrody dla zespołów badawczych

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkał się 20 grudnia z przedstawicielami zespołów badawczych nagrodzonych i wyróżnionych za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych oraz redaktorami wydawnictw ośrodków doradztwa rolniczego.

416 mln euro czeka na naukowców zajmujących się żywnością

416 mln euro czeka na naukowców zajmujących się bezpieczeństwem żywnościowym i rolnictwem w czterech nowych konkursach programu Horyzont 2020. Dotąd uczeni z Polski na badania nad żywnością z Horyzontu 2020 zdobyli ponad 28 mln złotych.

O 15 proc. większe plony dzięki usprawnionej fotosyntezie w cieniu

Badacze - w tym uczona z Polski - rzucili światło na to, jak usprawnić przebieg fotosyntezy, kiedy roślinę zaczyna skrywać cień. Zmodyfikowane genetycznie przez naukowców rośliny są aż o 15 proc. większe. Wyniki ich badań mogą pomóc w walce z głodem na świecie.

XIII Rolniczy Festiwal Nauki

20 - 21 października odbył się XIII Rolniczy Festiwal Nauki, organizowany przez Centralną Bibliotekę Rolniczą w Warszawie i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a patronem merytorycznym Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

KUL promuje pszczoły w mieście

Pszczoły na dachach swoich budynków postawi Katolicki Uniwersytet Lubelski, który ogłosił akcję „UL na KUL”. Będzie promował uczelnię własnym miodem i popularyzował hodowanie pszczół w mieście.