nasiona
Ekologiczna uprawa zaczyna się od nasion
Tysiące lat temu ludzie zaczęli zbierać nasiona z roślin stanowiących ich pokarm. Robili to, aby ponownie je wysiać w kontrolowanych przez siebie warunkach – bliżej schronienia, w większym zagęszczeniu, itd. W ten sposób narodziło się rolnictwo, a łowca-zbieracz stopniowo przekształcił się w rolnika.
Nowe wymagania Unii Europejskiej dla rozsady oraz nasion pomidora i papryki
W dniu 15 sierpnia 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie wykonawcze Komisji 2020/1191, ustanawiające środki w celu zapobiegania wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV), w którym zostały określone wymagania dla nasion oraz roślin do sadzenia gatunków: Solanum lycopersicum (pomidor) i Capsicum spp. (papryka), przemieszczanych na terytorium Unii (art. 6 i 7) oraz wprowadzanych na terytorium Unii (art. 8 i 9).
Tajemnicze nasiona z Chin
Rośliny wyhodowane z nasion niewiadomego pochodzenia to poważne zagrożenie dla naszych upraw rolniczych i ogródków przydomowych – przestrzega dr Tomasz Kałuski, kierownik Centrum Badań Organizmów Kwarantannowych, Inwazyjnych i Genetycznie Zmodyfikowanych w Instytucie Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. Dodaje też, że zagrożeniem mogą być również same nasiona.
Zakupy środków ochrony roślin oraz nawozów w czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego
Sekcja Ogrodnicza firmy PROCAM POLSKA biorąc pod uwagę obecną sytuację zagrożenia koronawirusem oraz w trosce o naszych klientów, a także pracowników postanowiła wprowadzić procedury zamawiania środków ochrony roślin, nawozów, nasion rolniczych i biostymulatorów z maksymalnym ograniczeniem kontaktu fizycznego z innymi osobami, oraz z wyeliminowaniem przebywania w pomieszczeniach zamkniętych.
Powstanie marka Polskie Nasiona
W dniach 7-8 grudnia w Regietowie odbyło się spotkanie kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i zarządów spółek hodowli roślin KOWR, kierownictwa Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB i Spółek Grupy IHAR oraz Instytutu Ogrodnictwa, dotyczące wspólnej promocji polskich nasion roślin rolniczych i ogrodniczych w kraju i zagranicą.
O sile małych nasion i nie tylko
Doradzanie producentom warzyw przy zakupie nasion wymaga od dystrybutorów firm hodowlano-nasiennych dużej wiedzy nie tylko o odmianach, ale również o samym materiale siewnym. Dobrą okazją do zdobycia nowych informacji w tym zakresie była konferencja firmy Bayer zorganizowana 13 i 14 września w Jachrance (woj. mazowieckie) dla dystrybutorów nasion marki Nunhems.
Pomidory bez zapylania i bez nasion
Japońscy naukowcy uzyskali pomidory bez nasion. Ich kwiaty nie wymagają zapylenia - podaje freshplaza.
Turecka sztuka hodowli
24 maja w siedzibie tureckiej, wiodącej na tamtejszym rynku, firmy hodowlano-nasiennej Yüksel Seeds w Antalyi producenci warzyw oraz osoby związane z branżą ogrodniczą miały możliwość zobaczenia doświadczeń w produkcji nowych odmian koncernu.
Większe samozaopatrzenie Rosjan
Rosyjscy handlowcy zaopatrujący rynek kraju w nasiona robią pierwsze bilanse sezonu wiosennego. Zgodnie oceniają, że bardzo zwiększyła się sprzedaż nasion warzyw i – przede wszystkim - sadzeniaków ziemniaka. O wiele mniej, ale też wyraźnie wzrosły zakupy nasion roślin ozdobnych.
Holendersko-japońska współpraca
Holenderska firma hodowlano-nasienna Enza Zaden i japońska Takii Seed pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły współpracę na polskim rynku. Jej efektem jest poszerzenie palety odmian oferowanych przez firmę Enza Zaden o produkty marki Takii Seed.