nasiennictwo
BASF przejął działu nasion warzyw od Bayera
16 sierpnia BASF sfinalizował przejęcie globalnego biznesu nasion warzyw od firmy Bayer, działającego głównie pod marką Nunhems®. Transakcja ta oznacza dołączenie do portofolio BASF uznanej w branży marki z udokumentowaną historią osiągnięć.
Naukowcy szukają sposobów na suszę
Według prognoz demograficznych ONZ do połowy tego stulecia rolnictwo będzie musiało wykarmić już około 10 miliardów ludzi. Dlatego biotechnologia poszukuje takich nasion i odmian, które byłyby bardziej odporne na suszę i zmiany klimatyczne niż obecnie występujące. W badaniach tych uczestniczą także polscy naukowcy. Krajowy materiał siewny jest wysokiej jakości i niejednokrotnie wygrywa na polu z importowanym, ale rolnicy korzystają z niego w coraz mniejszym stopniu, co wynika m.in. z silnej ekspansji zagranicznych producentów.
100-lecie firmy „Spójnia”
Niewiele jest firm na polskim roku mogących poszczycić się tak bogatą historia, jak firma hodowlano nasienna „Spójnia” z Nochowa w Wielkopolsce. Z okazji tak wielkiego jubileuszu 20 czerwca w siedzibie firmy odbyły się uroczyste przyjęcie, podczas którego poświęcono pomnik pamięci pracowników i twórców odmian. Uroczystość była również okazją do nagrodzenia pracowników okolicznościowymi medalami i statuetkami.
Bedzie zakaz obrotu nasionami GMO?
Senat w czwartek wprowadził poprawki do ustawy o nasiennictwie. Umożliwia ona wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Ustawa wdraża przepisy trzech unijnych dyrektyw.
Sejm znowelizował ustawę o nasiennictwie
Sejm znowelizował w piątek ustawę o nasiennictwie. Umożliwia ona wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Ustawa wdraża przepisy trzech unijnych dyrektyw.
Zmiany w przepisach o nasiennictwie
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o nasiennictwie, który wdraża przepisy unijnych dyrektyw z 2014 r. Przewiduje m.in. umożliwienie wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce.
Innowacje i pamiątki
Działająca od zaledwie dziesięciu lat izraelska firma hodowlana TomaTech z dużymi sukcesami identyfikuje oczekiwania klientów rynku pomidorów i potrafi dostarczać na rynek odmiany warzyw wychodzące tym trendom naprzeciw – komentuje portal fruitnet.com ofertę, którą hodowcy ci pokazali podczas wiosennych targów AGRITECH w Tel Awiwie.
Dni Otwarte w firmie W. Legutko
Polska firma nasienna W. Legutko z Jutrosina koło Krobi w Wielkopolsce zorganizowała 23 i 24 sierpnia Dni Otwarte, podczas których można było zobaczyć olbrzymią kolekcję warzyw, kwiatów i ziół.
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o nasiennictwie
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelizację ustawy o nasiennictwie - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umożliwia ona wpisanie do rejestru krajowego odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni bez przeprowadzenia specjalnych badań.
Sejm znowelizował ustawę o nasiennictwie
Posłowie znowelizowali w czwartek ustawę o nasiennictwie. Nowe przepisy mają umożliwić do końca września 2013 roku wpisanie do rejestru krajowego odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni - bez przeprowadzenia specjalnych badań. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 423 posłów; żaden nie był przeciw, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.