Strona główna Tagi Mikroorganizmy

mikroorganizmy

Zmiany klimatu a aktywność mikroorganizmów w uprawach roślin

Mikroorganizmy odgrywają bardzo ważną rolę w uprawie roślin. W obliczu postępujących zmian klimatu, które są obecnie jednym z kluczowych problemów środowiskowych i gospodarczych, należy zadbać o zachowanie wysokiej bioróżnorodności w środowisku glebowym.

Mikroorganizmy w uprawie warzyw [VIDEO]

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie stosowaniem preparatów biologicznych w celu przywracaniu żyzności gleby oraz w ochronie roślin. Uprawa tych samych warzyw po sobie w kolejnych latach prowadzi do nagromadzania się szkodliwych patogenów w glebie, a w konsekwencji do zmęczenia gleby.

Czy można zwiększyć plon i poprawić właściwości gleby preparatami mikrobiologicznymi?

Od wielu lat na polskim rynku dostępna jest gama preparatów zawierających mikroorganizmy glebowe. Według zapewnień producentów i dystrybutorów ułatwiają one między innymi rozkład biomasy pożniwnej, pozytywnie stymulują wzrost bioróżnorodności gleby, poprawiają jej właściwości, a co za tym idzie i wpływają na wzrost wielkości i jakości budowanego przez rośliny plonu. Oferta firm w tym zakresie jest bogata.

Izba Rolnicza w Opolu testuje wzbogacanie gleby mikroorganizmami

Kilka gospodarstw rolnych stosuje mikroorganizmy na próbnych uprawach i w hodowli zwierząt. Doświadczenia mają wykazać, jak regeneruje się gleba i czy mikroorganizmy mogą zastąpić stosowanie chemii. Wyniki będą znane za dwa lata - zapowiada Izba Rolnicza w Opolu.