Strona główna Tagi Maszyna

maszyna

Agrialp 2017 – maszyny dla rolników, sadowników i nie tylko

W dniach 23-26 listopada w Bolzano odbywają się targi rolnicze Agrialp 2017. To już 25 edycja wystawy, na której firmy prezentują przede wszystkim ofertę maszyn dla producentów, którzy mają swoje gospodarstwa na terenach górzystych.

Dla sadowników

Radomski Sorter przedstawił na październikowych targach Fruit Attraction w Madrycie (Hiszpania) swoja platformę do prac w sadach. Był na tych targach jedną z nielicznych polskich firm, ale wśród naszych ogrodników ta młoda impreza zaczyna być znana i doceniana - "odkryły" ją już grupy producenckie i zaopatrzeniowe.

Czy jesteś gotowy do sezonu?

Już wkrótce koniec zimy i niedługo nadejdzie czas pierwszych wyjazdów do sadu i na pola. Warto się do tego starannie i spokojnie przygotować, bo w sezonie nie będzie na to czasu. Trudno przecenić znaczenie sprawnych maszyn dla terminowego i precyzyjnego przeprowadzania zabiegów w ogrodnictwie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niekiedy nawet od jednego z nich zależy, czy całoroczny wysiłek i poniesione nakłady finansowe nie pójdą na marne. To właśnie w ogrodnictwie, bardziej niż w innych działach produkcji roślinnej, stan techniczny maszyn oraz ich dokładna regulacja i właściwe użytkowanie decyduje o sukcesie.

Jak zmechanizować zbiór i obróbkę porów?

Producentom zajmującym się uprawą porów wiele trudności nastręcza ich zbiór i przygotowanie do sprzedaży. Czynności te najczęściej wykonywane są ręcznie, co jest nie tylko czasochłonne, ale również uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza wtedy, gdy pory zbierane są późną jesienią czy nawet zimą. Coraz powszechniejszym problemem jest również znalezienie chętnych do pracy. To wszystko skłania do poszukiwania maszyn przeznaczonych do zbioru i obróbki porów. Na taką inwestycję zdecydowali się m.in. Dorota i Marek Wiśniewscy (fot. 1), gospodarujący na południowo-wschodnim krańcu Polski.

Maszyny wiatrowe do ochrony przed przymrozkami wiosennymi

Przymrozki wiosenne są przyczyną bardzo poważnych strat w gospodarstwach sadowniczych, mogą występować lokalnie, ale także obejmować stosunkowo duży obszar. Wytrzymałość roślin na przymrozki jest nie tylko cechą gatunkową czy nawet odmianową, lecz zależy również od stopnia rozwoju kwiatów. Największe ryzyko strat przymrozkowych występuje u gatunków, które najwcześniej kwitną (grupa pestkowych), morele, brzoskwinie, czereśnie i wiśnie. Często jednak straty te obserwujemy też na gruszach i jabłoniach. Poziom uszkodzeń zależy od fazy rozwoju pąków kwiatowych oraz od temperatury. Najwrażliwsze na niską temperaturę są kwiatostany w okresie od początku do końca kwitnienia. W tym czasie temperatura od –2°C do –4°C może być przyczyną utraty, odpowiednio, od 10% do 90% kwiatów. Wielkość strat przymrozkowych zależy ponadto od uprawianej odmiany, a także kondycji sadu.

Maszyny i narzędzia do cięcia krzewów jagodowych

Celem cięcia krzewów jagodowych jest utrzymanie ich wysokiej plenności oraz zdrowotności. Na plantacjach, na których owoce zbierane są mechanicznie, ważne jest także uzyskanie optymalnego dla pracy kombajnu pokroju krzewów. Zasadnicze prace pielęgnacyjne, takie jak usuwanie zbędnych, chorych lub uszkodzonych mechanicznie pędów, wykonuje się ręcznie. Ręczne cięcie krzewów jest bardzo pracochłonne, a ponieważ wykonywane jest w różnych warunkach pogodowych, również szczególnie uciążliwe. Istnieje jednak możliwość częściowego zmechanizowania prac pielęgnacyjnych. W usuwaniu pędów wyrastających z odrostów korzeniowych, zbyt nisko położonych czy starych gałęzi wykorzystać można ciągnikowe podcinacze lub kosiarki konturowe.

Mechaniczne zwalczanie chwastów

Coraz mniejsza liczba dostępnych do użycia herbicydów sprawia, że większego znaczenia nabierają mechaniczne zabiegi zwalczania chwastów. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość spulchnienia i napowietrzenia gleby w trakcie wegetacji roślin. Producenci maszyn oferują coraz skuteczniejsze i precyzyjniejsze pielniki różnego typu. Są to już nie tylko bierne urządzenia z redliczkami czy zębami sprężystymi, ale także glebogryzarki pracujące międzyrzędowo.

Czy kalibrujesz swój opryskiwacz?

Powszechnie wiadomo, że dokładna regulacja lub inaczej kalibracja, opryskiwacza jest niezbędna do osiągnięcia wysokiej skuteczności zabiegu przy ograniczonych do minimum zarówno zużyciu środków ochrony roślin, jak i zagrożeniach dla środowiska. Wciąż mam jednak wiele wątpliwości, jak powszechne jest przekonanie o korzyściach płynących ze starannej kalibracji opryskiwaczy. Stąd postawione w tytule pytanie.

Ciekawe rozwiązania techniczne

W asortymencie upraw znajdujących się w gospodarstwie Violetty i Ryszarda Turskich ze Rzgowa koło Łodzi znajdują się rośliny doniczkowe, byliny, a także chryzantemy (w tym ukorzenione sadzonki produkowane na zamówienie). Rośliny doniczkowe (produkt finalny) sprzedawane są w kraju i za granicą za pośrednictwem grupy Kwiaty Polskie, której prezesem jest pan Ryszard (czyt. też HO 3/2006). W szklarniach znajduje się wiele interesujących rozwiązań technicznych, które usprawniają pracę i zwiększają jej efektywność.