Strona główna Tagi Malina spod osłon

malina spod osłon

W piątek konferencja malinowa w Poniatowej

W najbliższy piątek 24 lutego w ramach cyklu regionalnych konferencji sadowniczych Agrosimex zaprasza producentów malin na spotkanie w Poniatowej (woj. lubelskie).

Dobra koniunktura dla malin

22 i 23 listopada w Lublinie odbywały się po raz drugi targi branży ogrodniczej Vege Fruit. Wydarzeniem towarzyszącym była w tym roku konferencja malinowa "Nowoczesna uprawa malin w Polsce i w Europie", która przyciągnęła ponad 500 plantatorów tego gatunku. Organizatorem była firma Yara Poland, a wśród wykładowców byli zarówno naukowcy z krajowych jednostek naukowo-badawczych, jak i przedstawiciele organizatora z innych krajów – Serbii i Wielkiej Brytanii.

„Malinowy czas”

Pod takim tytułem 6 lutego odbyła się 1. Konferencja Jagodowa dla producentów z Lubelszczyzny zorganizowana przez ProCam oraz Plantpress. Zainteresowanie tematami związanymi z uprawą maliny po ostatnim sezonie jest bardzo duże – w spotkaniu uczestniczyło około 250 osób. 
 

I Konferencja Jagodowa ProCam

W swoim pakiecie wiosennych szkoleń o tematyce sadowniczej firma ProCam ma również propozycje skierowane do plantatorów owoców jagodowych. We współpracy z prywatnymi hodowcami nowych odmian, firmami chemicznymi organizuje w najbliższą sobotę, 6 lutego I Konferencję Jagodową ProCam „Malinowy Czas”. 
 

W hodowli maliny

O tym, jakie odmiany maliny dominują w produkcji w krajach Europy zachodniej i południowej decyduje obecnie nie plantator, a odbiorca owoców. To jego preferencje, często bardzo wygórowane, są bodźcem do sadzenia konkretnych odmian. Zadaniem hodowcy jest natomiast znalezienie takich krzyżówek, które zadowolą obydwie strony.

Maliny w tunelach

Znam co najmniej kilkunastu ogrodników, którzy przekonali się do uprawy malin w tunelach. Zbierają wysokie plony, ich jakość znacznie przewyższa te z uprawy polowej, a i dochody – dzięki wcześniejszemu lub wydłużonemu owocowaniu – są wyższe. O możliwościach, jakie daje uprawa malin w tunelach mówili także prelegenci konferencji „Jagodowe trendy”.

Maliny i jeżyny pod osłonami − z dobrym efektem

Specjalizacja w kierunku produkcji owoców deserowych to niełatwe zadanie. Szczególnie jeśli dotyczy to także przeniesienia uprawy pod osłony i poznania zasad związanych z zupełnie inną technologią. Swoim kilkuletnim doświadczeniem z maliną i jeżyną podzielił się ze mną Janusz Figura, plantator z Jeziorszczyzny k. Kazimierza Dolnego, który z dobrym efektem produkuje owoce deserowe, a ich wysoka jakość przekonała już odbiorców i konsumentów.

Malina long-cane

Długopędowe sadzonki maliny, potocznie nazywane z angielskiego  long-cane, są powszechnie wykorzystywane do  produkcji owoców na przyspieszony zbiór w krajach zachodniej  Europy, m .in. w Wielkiej Brytanii. Takie sadzonki można  obecnie kupić również w Polsce.

Maliny na Lubelszczyźnie

Lubelszczyzna to polskie zagłębie malinowe. Z roku na rok przybywa plantacji, na których są produkowane bardzo wysokiej jakości owoce deserowe. Pochodzą one głównie z upraw spod osłon. Owoce są zbierane od marca do później jesieni. Duże doświadczenie na malinowym froncie ma Marek Figura, którego gospodarstwo odwiedziłam w czerwcu ub.r. Swoje plantacje prowadzi w tunelach pojedynczych, a wśród uprawianych odmian są głównie kreacje polskiej hodowli.

Pełen asortyment

Technologia produkcji owoców powinna być dopasowana do momentu ich zbytu oraz wymagań odbiorcy. W wyniku wielu zależności, krajowi producenci często najpierw decydują co i jak uprawiać, a dopiero potem szukają zbytu na owoce. Są więc nierzadko zawiedzeni niskimi cenami, gdy ich oferta nie odpowiada potrzebom rynku lub gdy podaż przewyższa popyt. Jak dobrze zaplanować produkcję, aby jej efekt był odpowiedzią na zachodzące w gospodarce zmiany?