makosz
Prof. Makosz: Jak łagodzić skutki zagrożeń dla polskiego sadownictwa?
Pojawiły się nowe problemy w polskim sadownictwie. Niektóre z nich są poważnym zagrożeniem dla naszej produkcji owoców. Mogą istotnie obniżyć opłacalność i wielkość produkcji owoców. Warto bliżej poznać skutki i sposoby ich złagodzenia.
Prof. Makosz: Jak długo warto przechować nasze jabłka?
To pytanie, które sobie stawiają przede wszystkim producenci i eksporterzy jabłek. Odpowiedź jest bardzo trudna wobec dużych różnic w zbiorach, zapasach i jakości jabłek. Przypomnę, że zbiory jabłek były niższe o około 3,0 mln ton w całej Europie, o ponad 2,0 mln ton w Unii Europejskiej i o 1,1 mln ton w Polsce. Przyczyny są dobrze znane, nie muszę wyjaśniać.
Prof. Makosz: Jaka jest przyszłość Red Jonaprinca
W naszym kraju bardzo rośnie zainteresowanie tą odmianą. Rośnie produkcja drzewek i jabłek. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym, zwróciłem się do ekspertów w 13 europejskich krajów oraz do naszych i producentów jabłek z pytaniami o zalety i wady tej odmiany, poziom produkcji i jej przyszłość.
AgroLiga 2011
Wczoraj, 19 czerwca podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent Bronisław Komorowski wręczył nagrody laureatom konkursu AgroLiga 2011. Odebrało je kilkudziesięciu rolników. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. sadownicy - Jolanta i Janusz Dziekan, którzy w Wierzchowicach prowadzą 70 ha gospodarstwo specjalistyczne. Ponadto w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju sadownictwa Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Eberharda Makosza.
Nie zauważymy mniejszych ilości owoców
29 maja po raz pierwszy odbyło się w Lublinie Przedsezonowe Spotkanie Sadownicze, którego celem była wstępna prognoza zbiorów owoców w Polsce i w Europie oraz ocena aktualnego zagrożenia upraw sadowniczych przez choroby.
Ostatnia (taka) Limanowa
W Limanowej trwa XXXII Międzynarodowe Seminarium Sadownicze. Pomysłodawca i realizator tego przedsięwzięcia - prof. dr hab. Eberhard Makosz uznał, że cele, jakie przyświecały stworzeniu tej platformy wymiany poglądów zostały osiągnięte. Nie ma powodu, by limanowskie spotkania - w tej formie - ciągnąć dalej. Czas na zmiany - kolej na młodych, którzy mają prawo - a także już potrzebną wiedzę i doświadczenie - by poprowadzić sprawy dalej "po swojemu".
Jutro do Limanowej…
Sadownicy w całym kraju przygotowują się do wyjazdu na swoje tradycyjne wiosenne spotkanie - przyjadą do Limanowej jutro. Ale pytanie: czy "Limanowa" (jak między sobą nazywamy tę konferencję) ma przed sobą jakieś jutro?