mączniak rzekomy
Cebula – aktualna sytuacja na polach – 19.06.2021 r.
Obserwując liczne plantacje cebuli z siewu wiosennego, zauważa się, że rośliny mają 3-4 liście. Porównując do ubiegłego roku, jest o około dwóch liści mniej. Taka sytuacja jest konsekwencją bardzo zimnej wiosny. Cebule w typie Rijnsburger do końca czerwca, czyli tego najdłuższego dnia, są w fazie wegetatywnej, czyli tworzą masę liściową.
Wchodzimy w strategiczny okres ochrony warzyw i ziemniaków jadalnych
Warunki pogodowe w tym roku przyczyniają się do ogromnego zagrożenia plantacji warzyw i ziemniaków jadalnych.
Kolejne środki do uzupełnienia PORS 2019
W marcu pojawiły się na internetowej stronie MRiRW informacje o kolejnych środkach ochrony roślin dopuszczonych do użycia w sadach i na plantacjach roślin jagodowych od bieżącego sezonu.
Mączniak rzekomy i zaraza ziemniaka łatwiejsze do zwalczenia
Tuż przed rozpoczęciem sezonu ochrony ważnych gospodarczo w Polsce gatunków warzyw 10 czerwca zarejestrowany został kolejny fungicyd produkcji BASF, zabójczy głównie dla organizmów grzybopodobnych (glonopodobnych) z typu Oomycota (legniowce).
Mniej ras mączniaka rzekomego sałaty
W kwietniu Międzynarodowe Stowarzyszenie Badawcze Bremia (IBEB) wydało komunikat prasowy, w którym informuje, że od 1 września 2014 r. nie będą już obowiązywały rasy mączniaka rzekomego sałaty Bl: 1–15 i odporności na te rasy.
Zaraza ziemniaka i mączniaki rzekome – nowość w ochronie
Orvego 525 SC produkcji firmy BASF, zarejestrowany 11 czerwca to zupełnie nowy fungicyd, który pod względem zawartości substancji czynnych nie był dotychczas w polskim ogrodnictwie znany i stosowany.
Liście ogórka nie dla mączniaków
Mączniaki, rzekomy i prawdziwy dyniowatych, są groźne dla ogórka – pierwszy w warunkach umiarkowanej temperatury powietrza oraz przy okresowym zwilżeniu liści, natomiast drugi podczas suchych i słonecznych dni.