Strona główna Tagi Lubelszczyzna

lubelszczyzna

Propozycje KRiR w zakresie poprawy sytuacji producentów owoców miękkich

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, zarząd KRIR 11 lipca przekazał  resortowi rolnictwa postulaty i wnioski wypracowane podczas spotkania Lubelskiej Izby Rolniczej w dniu 2 2czerwca z Posłami RP, Wojewodą Lubelskim, przedstawicielami KOWR, ARiMR, WIORIN, WIJHARS, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie, LODR w Końskowoli, producentami owoców miękkich oraz przedstawicielami zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego.

„Chcemy ustabilizowanych cen malin”

Tak apelowała w imieniu producentów Małgorzata Dęga z Bobów (ma 4 hektary malin) – relacjonuje z Lubelszczyzny „Dziennik Wschodni”. W regionie narasta niepokój wśród plantatorów malin – ceny skupu tych owoców nie pokrywają kosztów produkcji. Punkty skupu oferują około 2 zł/kg.

LubApple z tytułem Marka Lubelskie

Producent owoców LubApple dołączył do grona firm, które mogą pochwalić się prestiżowym certyfikatem – Marka Lubelskie. To wyróżnienie przyznawane lubelskim firmom za oferowanie wysokiej jakości produktów i usług oraz prowadzenie działalności z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Apel Sejmiku województwa lubelskiego

24 lipca na swojej sesji Sejmik uchwalił wyrażający niepokój z powodu aktualnej sytuacji m.in. w sadownictwie oraz działaniami i zaniechaniami władz apel skierowany do rządu RP.

Dron bada zmiany w okresach wegetacji na polach Lubelszczyzny

Nad polami i lasami Lubelszczyzny lata dron wyposażony w kamerę hiperspektralną. Bada ona odbicia fal świetlnych od roślin i gleby, żeby precyzyjnie wskazać początek i koniec okresu wegetacyjnego.

Zamienić słomę na megawaty

850 mln euro chce zainwestować w Polsce skandynawski inwestor TergoPower, budując pięć elektrowni na biomasę o łącznej mocy ok. 250 MW. Pierwsza ma powstać w Lublinie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rzeczpospolita Pszczelarska

Przedwojenną Rzeczpospolitą Pszczelarską, czyli próbę stworzenia kompleksu gospodarczego opartego na hodowli pszczół i przetwórstwie miodu, przedstawia nowy portal Teatru NN w Lublinie. Można tam poznać tradycje pszczelarskie i prowadzić wirtualną pasiekę.

Nadzwyczajna sesja lubelskiego sejmiku o problemach rolnictwa

O wsparcie producentów trzody chlewnej w związku z wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) i podjęcie innych działań dla rozwiązania problemów m.in. producentów owoców zaapelował w środę do rządu i parlamentu RP sejmik województwa lubelskiego.

Gradobicie na Lubelszczyźnie. Ogromne straty w sadach jabłoniowych

W okolicach Opola Lubelskiego, m.in. w gminie Łaziska 9 sierpnia przeszła nawałnica z gradobiciem, które spowodowało bardzo duże zniszczenia w tamtejszych sadach. 

„Malinowy czas”

Pod takim tytułem 6 lutego odbyła się 1. Konferencja Jagodowa dla producentów z Lubelszczyzny zorganizowana przez ProCam oraz Plantpress. Zainteresowanie tematami związanymi z uprawą maliny po ostatnim sezonie jest bardzo duże – w spotkaniu uczestniczyło około 250 osób.