Strona główna Tagi łącko

łącko

Grad w łąckich sadach

Jak podaje Radio Kraków, burze, które w sobotę przeszły nad Sądeczczyzną, spowodowały straty gradowe w sadach w okolicach Łącka.

Walczyć o zielony liść!

Tak podczas konferencji zorganizowanej 13 maja podczas 57. Święta Kwitnącej Jabłoni przekonywał sądeckich sadowników prof. Eberhard Makosz. O niedobrze zaczynającym się sezonie debatowano koncentrując się na najbliższych perspektywach owoców deserowych, przemysłowych oraz programów pomocowych dostępnych także dla sadowników.

W Łącku – świątecznie, zimno, ale bez przymrozków

Odchodzący "Zimni Ogrodnicy" zostawili w Łącku na  56.Święto Kwitnącej Jabłoni chłodną i deszczową pogodę. "Zimna Zośka" była łaskawsza - weekend zakończył się w słońcu, ale bez nocnych przymrozków. Podczas sobotniej (14 maja) konferencji sadownicy komentowali nie tylko aktualną pogodę, ale i warunki uzyskiwania środków pomocowych, produkcji śliwowicy, a także samych jabłek - w panującym obecnie klimacie (tak w znaczeniu meteo- jak i politycznym).

W Łącku i Łososinie Dolnej

Sadownicy  z okolic Nowego Sącza i Limanowej spotykają się od kilku już lat na przedwiośniu w Łącku i Łososinie Dolnej na seminariach urządzanych przez  Yara Poland z pomocą Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w N. Sączu, Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej, firmę Agrochemik i Sadowniczą Spółdzielnię Handlową Łososina, a wspieranych merytorycznie przez Adama Furę z ŚODR O/Sandomierz. W ubiegły piątek i sobotę (22, 23 stycznia) wysłuchali wykładów o nowych możliwościach ochrony sadów oraz przypomnień w kwestii racjonalnego nawożenia.

Powstaną łąckie cydry

Mocne owocowe alkohole i ekologiczne soki to wizytówki gminy Łącko, zwanej stolicą małopolskich sadów. Wkrótce ta górska kraina może zasłynąć z produkcji... cydrów.

W Łącku nowy obiekt przechowalniczy

8 sierpnia w Łącku Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej uroczyście oddawała do użytku swoją największą w ostatnich latach inwestycję – przechowalnię owoców i warzyw. To najnowocześniejszy obiekt spółdzielczy w południowej Polsce.

55. Święto Kwitnącej Jabłoni

Najstarsze z naszych  świąt obchodzono przez cały weekend 15-17 maja w  Łącku. Tradycyjne spotkanie sadowników – merytoryczne seminarium odbyło się w sobotnie popołudnie. Gospodarzem był wójt gminy Łącko Jan Dziedzina starający się, by w natłoku interesujących sadowników zagadnień każdy prelegent mógł zaprezentować swoje wystąpienie, a jednocześnie w miarę utrzymać się w harmonogramie czasowym. Konferencja i dyskusja przeciągnęła się do wieczora.
 

W Łącku o nawożeniu

Jednym z głównych tematów spotkania sadowników 13 marca w Łącku było nawożenie dominujących w tym terenie sadów jabłoniowych. Z przedstawionymi przez Wojciecha Wojcieszka (Yara Poland) wywodami korespondował następny wykład – o czynnikach wpływających na jakość jabłek wygłoszony przez Adama Furę (ŚODR Oddział Sandomierz). Spotkanie zakończyło sie pokazem cięcia drzew. Organizatorami tej cyklicznej imprezy organizowanej w Łącku i Łososinie Dolnej od kilku lat są Yara, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej i "Agrochemik" z Bochni.

Nowe rynki zbytu jedynym ratunkiem

Nowe rynki zbytu są jedynym ratunkiem na przetrwanie dla producentów owoców i warzyw. Tak uważa prezes Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa, Krzysztof Maurer.

W Łącku jeszcze kwitną…

... ale już po święcie - 54. Święto Kwitnącej Jabłoni (o najdłuższej w Polsce tradycji) kończy się właśnie zabawą taneczną w amfiteatrze na Jeżowej. Wczoraj sadownicy z regionu Łącka spotkali się tradycyjnie w świetlicy OSP na krótkiej konferencji, zaś w miejscowej Oberży walne zgromadzenie odbyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej.