Strona główna Tagi Kspcp

kspcp

Porzeczka: nawożenie i biostymulacja na miarę

Podczas spotkania dla plantatorów porzeczek czarnych „Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek”, które odbyło się w Pamiętnej k. Skierniewic 17 marca dużo uwagi poświęcono nawożeniu i biostymulacji uprawy.

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek wspiera piwowarów rzemieślniczych

W połowie lipca zadebiutowało piwo SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weisse – mix tradycyjnego, historycznego stylu – jasnego, kwaśnego, lekkiego i orzeźwiającego piwa – Berliner Weisse z dodatkiem czarnych porzeczek. To rezultat współpracy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i Browaru Stu Mostów. Projekt po raz pierwszy oficjalnie łączy siły branżowej organizacji producentów i browaru rzemieślniczego. Celem jest promocja potencjału współpracy piwowarów i plantatorów owoców jagodowych.

Rozpoczął się sezon na czarne porzeczki

Tegoroczne zbiory czarnej porzeczki z powodu wiosennych przymrozków mogą być nawet o połowę mniejsze niż w ubiegłym roku - poinformował prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki Piotr Baryła.

Podsumowanie sezonu porzeczkowego

Przedstawiamy poniżej ocenę kampanii zbiorów i sprzedaży owoców czarnej porzeczki dokonanej przez zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

Komunikat plantatorów porzeczek

Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki informuje, że dokonało korekty swoich prognoz zbiorów. Z informacji, jakie otrzymuje od plantatorów, którzy już rozpoczęli zbiory wynika, że plony odmian wczesnych (‘Tisel’ stanowiąca 60% nasadzeń w Polsce) są na poziomie 40%-50% plonów w stosunku do 2015 roku. "W naszej opinii prognozowany dziesięć dni temu spadek plonów o 35% (w stosunku do poprzedniego sezonu) może wzrosnąć nawet do 50%" - zaznaczono w komunikacie.

Nerwowo przed kampanią zbioru czarnych porzeczek

Wczoraj, 19 czerwca,  obradował zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Zajmowano się oszacowaniem możliwych do uzyskania w kraju zbiorów czarnych porzeczek, wyliczeniami cen tego surowca umożliwiającymi przeprowadzenie kampanii oraz pojawiającymi się w mediach informacjami na temat planowanych cen skupu i ich wpływem na rynek czarnej porzeczki dla przetwórstwa.

O rynku porzeczki czarnej, problemach i ich przyczynach

… dyskutowano 12 marca podczas 1. Ogólnopolskiego Spotkania Plantatorów Porzeczki Czarnej w Wojciechowie na Lubelszczyźnie (organizatorzy spotkania: Agrosimex, Bayer, KSPCP, Timac Agro Polska). Wykład wprowadzający dotyczący stanu produkcji porzeczek na świecie wygłosił dr Piotr Baryła z UP w Lublinie, producent porzeczki czarnej i członek KSPCP.

Sezon porzeczkowy rusza…

Nie tylko krzewy porzeczek zakończyły spoczynek zimowy i są gotowe do nowego sezonu wegetacyjnego. Zagrożenia mogące wyniknąć z anormalnie ciepłej zimy i wczesnej wiosny to nie wszystko, co niepokoi plantatorów. Obawiają się kolejnego ciężkiego pod względem ekonomicznym i organizacyjnym sezonu. Będą – między innymi  o tym – dyskutować na I Ogólnopolskim Spotkaniu Producentów Czarnej Porzeczki, które zwołano na 12 marca.

Po spotkaniu KSPCP: powodów do radości nie ma

Brak możliwości kontraktacji owoców przez zakłady przetwórcze oraz fiasko rozmów „na szczytach” dotyczących propozycji dopłat de minimis do hektara uprawy dla tych, którzy zdecydują się na likwidację niedochodowych plantacji wciąż budzą wiele niepewności o przyszłość wśród plantatorów porzeczki czarnej (a także aronii). Te tematy zdominowały kolejne spotkanie członków Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP), które odbyło się 12 grudnia w Skierniewicach.

Zakończenie sezonu porzeczkowego

Regulacja rynku porzeczki czarnej to sprawa niełatwa. Od kilku sezonów ceny płacone producentom owoców tego gatunku przez zakłady przetwórcze są bardzo niskie, nie pokrywają nawet kosztów poniesionych na produkcję. Z sytuacją mierzą się już kolejny sezon plantatorzy zrzeszeni w Krajowym Stowarzyszeniu Producentów Czarnych Porzeczek (KSPCP), którzy próbują z resortem rolnictwa nawiązać dialog. Na razie w eterze cisza. 31 lipca w Skierniewicach zebrali się plantatorzy na posezonowym spotkaniu.