krzewy ozdobne
Dendrologiczna podróż dookoła świata – zapraszamy na webinarium
Już dziś w czwartek - 8 kwietnia 2021 r. - zapraszamy Państwa na kolejne webinarium poświęcone gatunkom ozdobnym. Nasz gość - Andrzej Kujawa ze Szkółki "Bąblin" - opowie o mniej znanych, a bardzo atrakcyjnych krzewach i drzewach, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach.
„Szkółkarstwo” na Święta
Ostrokrzew to krzew, który w tradycji anglosaskiej bardzo kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Zimozielone liście i czerwone jagody ostrokrzewu kolczastego w tym okresie coraz częściej zdobią jednak także polskie domy. W ostatnim tegorocznym numerze (6/2017) podpowiadamy, które gatunki i odmiany z rodzaju Ilex sprawdzą się najlepiej w produkcji owocujących pędów, a które lepiej – jako zimozielona (chociaż od tej reguły też u ostrokrzewów są wyjątki) ozdoba ogrodów w naszych warunkach klimatycznych.
Heptakodium chińskie
Heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides) jest rodzajem monotypowym, czyli jedynym, który należy do bardzo licznej rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Obecnie krzew ten uprawiany jest bardzo rzadko i spotykany głównie w prywatnych kolekcjach oraz ogrodach. Ze względu na duże walory ozdobne, m.in. jesienny termin kwitnienia, oraz odporność na niekorzystne warunki siedliskowe (suszę, zasolenie) zasługuje na więcej uwagi.
Różanecznik ‘Cunningham’s White’ – mieszaniec wyjątkowy
Tytułowy różanecznik (Rhododendron) wprawdzie jest u nas powszechnie znany, ale niezbyt często spotyka się go w produkcji i uprawie, chociaż ze wszech miar na to zasługuje, nie ma bowiem wygórowanych wymagań wobec jakości gleby. W odróżnieniu od zdecydowanej większości znanych nam różaneczników urośnie niemal wszędzie.
Sejm zmienił przepisy o wycince drzew na własnej działce
Zniesienie ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce - zakłada nowela ustawy o ochronie przyrody i ustawie o lasach, którą Sejm uchwalił w piątek 16 grudnia.
Brzoza niska
Brzoza niska (Betula humilis Schrank) jest reliktem polodowcowym, gatunkiem zagrożonym na stanowiskach naturalnych i znajdującym się pod ścisłą ochroną.
Berberys Thunberga ‘Orange Ice’
Berberys Thunberga ‘Orange Ice’PBR (Piotrowski 2016) to jedna z najciekawszych odmian berberysu Thunberga (Berberis thunbergii), jakie ostatnio pojawiły się na rynku. Została wyselekcjonowana z siewek odmiany ‘Atropurpurea’ tego gatunku przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki.
Oliwnik Ebbinge’a
Zainteresowanie krzewami ozdobnymi do eksponowania w pojemnikach utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Na rynku pojawiają się nowe taksony, np. oryginalne odmiany oliwnika Ebbinge’a (Elaeagnus x ebbingei). Ten zawsze zielony gatunek jest u nas praktycznie nieznany, ponieważ nie może być uprawiany w gruncie. Ale jako roślina pojemnikowa jest piękny, dlatego zasługuje na uwagę.
Berberys Thunberga ‘Marta’
Odmiana ‘Marta’ berberysu Thunberga (Berberis thunbergii) została wyselekcjonowana w szkółce Marii i Janusza Szewczyków z Krzywaczki, z siewu nasion (w latach 2005–2008) pochodzących z wolnego zapylenia, zbieranych z odmian ‘Atropurpurea’, ‘Aurea’, ‘Orange Beskid’, ‘Goldalita’ i innych tego gatunku.
Sosna pospolita ‘Pelczar’
Sosna pospolita ‘Pelczar’ (Kałuziński 2014) została wyselekcjonowana z „czarciej miotły” znalezionej w 2008 r. na sośnie pospolitej (Pinus sylvestris).