Strona główna Tagi Krir

krir

Ustawa o rolnictwie ekologicznym – plusy i minusy

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opinię w sprawie projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym.

Warzywa dla sektora HoReCa – trudna sytuacja producentów

W celu przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w Polsce wprowadzono m.in. przepisy ograniczające funkcjonowanie sektora HoReCa (tj. lokali gastronomicznych, restauracji, stołówek czy hoteli), który jest istotnym odbiorcą produktów rolno-żywnościowych, w tym owoców i warzyw, od polskich rolników.

Rolnictwo musi być priorytetem

W związku z trwającą epidemią koronowirusa i grożącą zapaścią gospodarczą kraju, 2 kwietnia 2020 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o potraktowanie rolnictwa i zakładów przetwórczych branży rolno-spożywczej jako priorytetu. Upadek branży rolno-spożywczej doprowadzi do upadku rolników, którzy w związku z tym nie będą mieli gdzie sprzedać swoich surowców a w konsekwencji może spowodować ogromne fale braku żywności, która jest niezbędna do życia ludzi.

Odszkodowania nie pokryją wszystkich strat spowodowanych suszą

26 września został ogłoszony termin składania wniosków o pomoc dla poszkodowanych rolników do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stawka pomocy jest uzależniona od stopnia zniszczeń – maksymalnie w przypadku 70% strat w uprawach wyniesie 1 tys. zł na hektar.

KRiR pyta o wyczerpany limit pomocy de minimis

W związku z informacją o wykorzystaniu przez Polskę w 100% kwoty pomocy de minimis w rolnictwie oraz wstrzymaniu wprowadzania nowych decyzji i zatwierdzania sprawozdań zawierających decyzje z rozporządzenia 1408/2013, 9 listopada zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o pilne przekazanie informacji, jaki wpływ przekroczenie to będzie miało bezpośrednio na rolników.

Susza a kary umowne – KRiR chce interwencji resortu

Na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej 22 sierpnia zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w zakresie niestosowania kar umownych przez instytucje kontraktujące na terenach, które zostały dotknięte suszyą

Propozycje KRiR w zakresie poprawy sytuacji producentów owoców miękkich

W związku z bardzo trudną sytuacją polskich plantatorów owoców miękkich, zarząd KRIR 11 lipca przekazał  resortowi rolnictwa postulaty i wnioski wypracowane podczas spotkania Lubelskiej Izby Rolniczej w dniu 2 2czerwca z Posłami RP, Wojewodą Lubelskim, przedstawicielami KOWR, ARiMR, WIORIN, WIJHARS, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Lublinie, LODR w Końskowoli, producentami owoców miękkich oraz przedstawicielami zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Zmowa cenowa na rynku owoców miękkich? KRiR chce interwencji

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uruchomienie procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do rynku owoców miękkich.

Copa i Cogeca popierają apel KRiR o nieobcinanie budżetu na rolnictwo

Copa i Cogeca poparły wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych na temat budżetu UE po 2020 r., dając wyraz poważnym obawom i sprzeciwiając się planowanym cięciom w unijnych wydatkach na rolnictwo.

Rolnicy dostają mandaty; chcą ochrony ustawowej

18 kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie opracowania przepisów dotyczących ochrony obszarów produkcji rolnej.