koronawirus
Druga fala COVID-19: co czeka sektor warzywno-owocowy?
Wpływ drugiej fali pandemii COVID-19 na gospodarkę jest niepewny. Wysoka liczba zakażeń i nowe restrykcje na pewno odbiją się na konsumpcji, utrudnieniach w eksporcie, czy spowolnieniu pracy w portach, a co za tym idzie, funkcjonowaniu sektora warzywno-owocowego. Jakie wyzwania przed nim stoją? Czy obostrzenia i ponowny, częściowy lockdown przyniosą ze sobą długofalowe skutki dla sektora? Unia Owocowa we współpracy z Freshfel określa dalszy wpływ pandemii na branżę.
W najnowszym numerze „Szkółkarstwa”
Właśnie ukazał się trzeci tegoroczny numer "Szkółkarstwa", który powstawał w czasie, kiedy tematem numer jeden był koronawirus. Choć początkowa faza pandemii zasiała niepokój w naszej branży, ostatecznie okazało się, że popyt na rośliny ozdobne był w tym sezonie nadzwyczajnie wysoki.
Bezpłatne testy dla pracowników sezonowych z zagranicy
Za niezbędne testy, wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy, zapłaci budżet państwa – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski
Sadownicy: wytyczne GIS są nie do przyjęcia
W związku z ukazaniem się wytycznych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych dotyczących rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2 Związek Sadowników RP wystosował pismo, w którym zwrócił uwagę na kilka kwestii, które znacząco utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają normalną pracę w gospodarstwach sadowniczych przez cudzoziemców według zaproponowanych wytycznych.
ARiMR otwiera swoje placówki
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie otwierała swoje placówki dla rolników. W pierwszej kolejności będą to biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych.
Pracownicy sezonowi – ułatwienia w przyjeździe do Polski
Na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi wypracowane zostały rozwiązania umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie. Chodzi o obcokrajowców głównie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie.
Handel on-line uratował szwajcarskie kwiaciarnie
W najbliższy poniedziałek w Szwajcarii będą zniesione kolejne ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronowirusa. Ponownie otworzą się m.in. kwiaciarnie. Nie wszystkie jednak zawiesiły wcześniej działalność.
Coraz modniejsze ogrodnictwo „przydomowe”
Jednym z wyraźnych skutków Covid-19 – bynajmniej pozytywnym – jest wzrost zainteresowania społeczeństwa własnymi ogrodami, tarasami i balkonami. Konieczność spędzania czasu w domu wywołała w ludziach potrzebę zajęcia się swoim najbliższym otoczeniem, co przyczyniło się do potrzebnego w tych czasach popytu na rośliny ozdobne i warzywa do amatorskiej uprawy. Co więcej, przewiduje się, że będzie to tendencja wzrostowa.
Paszporty roślinne w czasie epidemii
Rozmowa z Agnieszką Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Polskie szkółki roślin ozdobnych w dobie pandemii
Branża szkółkarska zmaga się z problemami spowodowanymi epidemią koronawirusa w Polsce. Początek sezonu zapowiadał się bardzo obiecująco, po czym sprzedaż stanęła. O najważniejszych trudnościach w działalności szkółkarskiej w dobie pandemii mówi Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich.