komisja europejska
Kowalczyk i Wojciechowski tłumaczą się z nawozów
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na wspólnej konferencji prasowej mówili o bieżącej sytuacji w rolnictwie – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Omówili m.in. sprawę możliwości uruchomienia dopłat do nawozów. Jak więc kształtuje się sytuacja?
Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ 2021
Podczas Światowego Dnia Żywności Sekretarz Generalny ONZ António Guterres ogłosił zwołanie Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ w drugiej połowie 2021 roku.
Konsultacje publiczne polityki promocyjnej Unii Europejskiej
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w ramach przeglądu unijnej polityki promocji produktów rolno-spożywczych.
Konsultacje publiczne wstępnej oceny skutków polityki promocyjnej UE
Do 9 marca 2021 r. potrwają konsultacje wstępnej oceny skutków unijnej polityki promocyjnej.
Zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin – konsultacje publiczne
Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje publiczne w zakresie przepisów dyrektywy ustanawiającej ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów
Wokół negocjacji dotyczących WPR
Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze poprosiły wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienie stanowiska Komisji w sprawie negocjacji dotyczących WPR.
Chaos w opakowaniach w UE wyzwaniem dla sektora warzywno-owocowego
Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE. Eksperci opublikowali swoje stanowisko w odpowiedzi na mapę drogową Komisji Europejskiej dotyczącą „Przeglądu wymagań dla opakowań i innych środków zapobiegających powstawaniu odpadów opakowaniowych”
Konsultacje społeczne w sprawie obszarów wiejskich
Komisja Europejska prowadzi do końca listopada konsultacje społeczne w sprawie swojej nowej inicjatywy na rzecz długoterminowej wizji obszarów wiejskich.
Jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo?
Polska i europejska żywność będzie mniej konkurencyjna cenowo w stosunku do żywności z importu. Unia Owocowa informuje, że w ocenie ekspertów skupiających organizacje rolnicze i sadownicze, opublikowane przez Komisję Europejską strategie „Od pola do stołu” (Farm to Fork) oraz różnorodności biologicznej będące elementami Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), przyjęte w obecnym kształcie, sprawią, że europejskie i polskie rolnictwo może stać się niekonkurencyjne cenowo w stosunku do żywności pochodzącej spoza obszaru UE.
Unijni plantatorzy winorośli wnioskują o pomoc do KE
Wybuch epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz późniejsze środki izolacji domowej wprowadzone przez rządy spowodowały nagłe zamknięcie większości hoteli, restauracji i barów na kontynencie. Stanowiły one ok. 30% unijnego rynku konsumpcji wina i około 50% wartości wina spożywanego w UE. Copa-Cogeca zebrała od swoich członków dane ilustrujące skutki
kryzysu Covid-19 dla sektora wina oraz przygotowała dla KE listę niezbędnych, pilnych działań.