klimat
Czy kapryśna wiosna zagraża uprawom w krajach UE?
Zaledwie kilka dni temu zmagaliśmy się z załamaniem pogody. Europejskie kraje zalała fala chłodu, co miało destrukcyjny wpływ na tereny sadownicze. Przymrozki dotknęły m.in. Włochy, Chorwację, Węgry, Francję, Austrię, ale także naszego sąsiada – Niemcy. Sadownicy już teraz obserwują znaczne uszkodzenia w sadach. Czy europejskie mrozy będą miały wpływ na uprawy jabłoni w Polsce?
Porozumienie w sprawie prawa o klimacie UE
Europejskie prawo o klimacie jest jednym z najważniejszych aktów prawnych, które będą kształtować europejskie rolnictwo w nadchodzących dziesięcioleciach.
Ekstremalnie ciepły grudzień 2019
Średnia obszarowa temperatura powietrza w Polsce w grudniu 2019 roku wyniosła 3,2°C i była wyższa od średniej wieloletniej temperatury dla tego miesiąca o 3,6°C. Zgodnie z kwantylową klasyfikacją warunków termicznych ubiegły miesiąc należy więc zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych.
Czy w Polsce zabraknie wody?
W Polsce może zabraknąć wody w ciągu dwudziestu kilku lat, chociaż w niektórych miejscach już dzisiaj jest problem z dostępnością.
Częstsze ulewy, tornada i susze
W ciągu ostatnich 30 lat w Europie 64 proc. strat było bezpośrednio związanych z pogodą i czynnikami klimatycznymi – burzami, powodziami czy falami upałów. W tym czasie wyraźnie wzrosła średnia temperatura powietrza, w efekcie zacierają się różnice między porami roku.
Ekspert: czekają nas ekstremalnie ciepłe lata i szare, deszczowe zimy
W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie - oraz szare, deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów, poprzedzonych czasem opadami śniegu – powiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski, mówiąc o klimatycznych konsekwencjach globalnego ocieplenia.
Jordania zaczyna uprawiać warzywa na pustyni
Niedawno wsparta z zagranicy Jordania uruchomiła projekt wykorzystania wody morskiej do upraw wykorzystujących także czystą energię. Jordańsko-norweski program wart 3,7 mln USD ruszył niedawno w zatoce Akaba nad M. Czerwonym.
Zmiana klimatu szkodzi winnicom
Wyższe temperatury i większe stężenie dwutlenku węgla negatywnie wpływają na smak i czas dojrzewania winorośli. Do tego dochodzi działanie chorób, szkodników, ulew i gradobić. Zagrożeni stratami właściciele winnic pomocy szukają w nauce.
EO ClimLab, czyli klimat dla każdego
Ilość deszczu spadająca w danym miesiącu, przeciętna siła wiatru, nasłonecznienie, wilgotność powietrza, tego typu dane o klimacie w Europie będzie zbierała platforma EO ClimLab, przygotowywana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Informacje z platformy będą dostępne na całym świecie.
Lata przyszłości będą bardziej upalne niż te obecnie rekordowe
Od połowy obecnego wieku w większości regionów Ziemi lata mogą być o wiele bardziej upalne, niż te, jakie znamy dziś - wynika z badań amerykańskich, przedstawionych w "Climatic Change".