Strona główna Tagi Jagody goji

jagody goji

Ukraina wchodzi na rynki jagód goji

Jagody tej azjatyckiej rośliny stają się obiektem zainteresowania ukraińskich plantatorów. Szacują oni, że ich produkcja może być konkurencyjna na międzynarodowym rynku.

Kto otrzymał nagrodę Fresh Market Award 2017?

W trakcie konferencji Fresh Market w Ożarowie Mazowieckim, która odbyła się 21 września 2017 r. przyznano nagrodę dla produktu roku. Zwycięstwo przypadło świeżym jagodom Goji z ekologicznej uprawy.
 

Goji na szeroką skalę

Spośród uprawianych na skalę towarową gatunków sadowniczych, potocznie zwanych jagodowymi, w Polsce opłacalna jest dziś produkcja jagód borówki wysokiej, malin i truskawek. W poszukiwaniu sposobów na zwiększenie dochodowości gospodarstw plantatorzy decydują się na uprawę nowych gatunków. W ten trend wpisują się żurawina, aktinidia oraz kolcowój, zwany potocznie jagodą goji.

Serbski rekonesans

16 kwietnia grupa plantatorów zainteresowana uprawą egzotycznych, na razie, u nas gatunków – paulowni i goji przebywała w Serbii na seminarium połączonym ze zwiedzaniem plantacji tych gatunków. Organizatorem spotkania była polska firma Coactum z Krakowa.

Rośliny lecznicze medycyny Wschodu

Rośliny lecznicze stosowane w medycynie Wschodu stają się coraz popularniejsze w uprawie amatorskiej w Polsce, w efekcie czego ich produkcja rośnie. Wykorzystywane w celach leczniczych lub prozdrowotnych, ich korzenie, owoce oraz liście wpływają pozytywnie na poprawę ogólnego samopoczucia. Klientom zawsze jednak należy przypominać o tym, że w wypadku osób przewlekle chorych i cierpiących na różne dolegliwości, rośliny te nie mogą stanowić jedynego środka leczniczego, a tym bardziej nie wolno nimi samodzielnie zastępować właściwej terapii zaleconej przez lekarza.

Apetyt na jagody goji

Od kilku lat w sklepach ze zdrową żywnością, na targach żywności ekologicznej oraz w supermarketach w asortymencie pojawiły się suszone jagody goji. Właściwa nazwa dla rośliny, z której się je pozyskuje to kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum), rzadziej kolcowój chiński (L. chinense). Cena 1 kg owoców jest dość wysoka, dochodzi nawet do 100 zł. W Polsce można z powodzeniem uprawiać kolcowój, więc być może jest to dobry sposób na dywersyfikację produkcji sadowniczej i uzyskanie dochodów.

Jagody goji będą nową polską specjalnością?

Odkryli je już konsumenci i gospodarstwa szkółkarskie. Plantatorzy dopiero przecierają szlak - pisze "Puls Biznesu".