jabłonie
Prof. Hołownicki: Drewno z sadu to wartościowy opał
Nadciągające zimowe chłody w połączeniu z nasilającym się kryzysem energetycznym każą nam inaczej patrzeć na zagospodarowanie drewna opałowego z sadu. W ostatnich tygodniach nakręca się spirala paniki nie tylko wokół cukru i węgla, lecz także drewna, a ludzie ustawiają się w kolejkach po opał.
Pszczoły i zrównoważony rozwój
Zdecydowana większość z nas jest przekonana, że wymieranie pszczół jest ściśle związanez działalnością człowieka i intensywną gospodarką rolną.
DORADCY FRUITAKADEMIA: Otwarcie sezonu ochrony sadów [Video]
Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania on-line, zorganizowanego wspólnie z FruitAkademia i Innvigo. Temat zwalczania szkodników w sadach podjął mgr Michał Hołdaj z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. O ochronie, nawożeniu i biostymulacji mówił zespół doradczy FruitAkademia: Wojciech Kukuła, Emil Szulc i Łukasz Wrzoskowicz. Nowości w ochronie sadów od Innvigo przedstawił Marcin Kanownik.
Na starcie nowego sezonu: Zabiegi dolistne w sadach jabłoniowych
Jak wspomóc kwitnienie, zawiązywanie i ograniczyć opadanie zawiązków jabłoni? Jak wspomagać rośliny podczas stresów wywołanych przymrozkami? To jedne z zagadnień, które poruszymy podczas kolejnego webinarium – spotykamy się już 30 marca o godz. 20.00. Partnerem spotkania będzie firma NaturalCrop.
Zbiory warzyw i owoców w 2020 r. – wstępny szacunek
GUS podał wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw ogrodniczych w 2020 r.
Komunikat Sadowniczy Timac Agro Polska z dnia 03.06.2019
W najnowszym komunikacie Timac Agro Polska specjalista ds. Sadownictwa – Mateusz Nowacki mówi o aktualnej sytuacji w sadach.
Jabłonie – zrozumieć zachowanie drzew
Dużym problemem w naszym klimacie jest przemarzanie drzew zimą oraz uszkodzenia przymrozkowe kwiatów i zawiązków owocowych wiosną. wytrzymałość drzew na mróz zależy m.in. od odmiany, podkładki i kondycji drzew, a także ich zdrowotności przed okresem spoczynku.
Znacznie wyższe plony jabłek w Niemczech
Tegoroczne zbiory jabłek rozpoczęły się w Niemczech około połowy sierpnia - ze względu na słoneczną pogodę ostatnich miesięcy, około dwóch tygodni wcześniej niż zwykle. Po kiepskich zbiorach w 2017 roku Federalny Instytut Rolnictwa i Żywności (BLE) spodziewa się znacznie wyższych plonów.
Gruzini stawiają na własne jabłka
W środkowej Gruzji postępuje program odnowy i unowocześniania sadownictwa jabłoniowego, pozostającego w tym kraju nieco w cieniu winorośli i gatunków pestkowych. Poza lokalnymi odmianami Gruzini sadzą w nowych sadach światowe standardy rynkowe.