jabłka
Wietnam – jednym z największych na świecie importerów jabłek
Wietnam stał się jednym ze światowych liderów w imporcie jabłek w 2020 roku.
Dla kogo rynek Indii?
Według wstępnych danych w 2020 r. eksport produktów rolno-spożywczych z Polski do Indii osiągnął wartość 11,3 mln EUR. Głównym towarem eksportowanym tradycyjnie były jabłka – polscy przedsiębiorcy sprzedali te owoce za kwotę 4,5 mln euro.
Powrót do tradycji
W okresie zimowym i świątecznym w polskich domach królują najczęściej cytrusy. Ale przecież nie zawsze tak było. Niegdyś to jabłka wiodły prym na świątecznych stołach. Dzięki świetnym możliwościom przechowywania nawet zimą mamy do dyspozycji cała gamę wspaniałych polskich odmian. W ramach kampanii CuTE: Kultywowanie Smaku Europy pokazujemy jak wykorzystywać polskie jabłka
w okresie świątecznym i zimowym. Zapewniamy, że niczym nie ustepują egzotycznym owocom. Wręcz przeciwnie!
KupujŚwiadomie – kolej na jabłko!
List intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Fundacją Grupy PKP i Stowarzyszeniem Sady Grójeckie został podpisany 16 października (z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw.
Ceny jabłek przemysłowych: Pojawiają się oferty 0,50 zł/kg
Od kilku dni obserwujemy wzrosty cen jabłek przemysłowych. Cena zaczęła się „odbijać” od poziomu 0,40 zł za kilogram. Obecnie na pierwszych punktach skupu można sprzedać przemysł za 0,50 zł za kilogram. Czy trend wzrostowy utrzyma się?
Jesień czasem jabłek
Jesień to czas jabłek. To jedne z najpopularniejszych owoców na świecie, a Polska jest światową potęgą w ich produkcji i eksporcie. Niedawno, bo 28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka. Warto przy tej okazji przypomnieć, dlaczego te owoce powinny być obecne w codziennie diecie i jakie są ich właściwości odżywcze.
Konsumpcja warzyw i owoców we wrześniu
Dietetycy zalecają aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę, tego co zjadamy. Prawie co piąty (18%) Polak spełnił ten warunek we wrześniu i odsetek ten jest identyczny jak w sierpniu. Jednocześnie odnotowaliśmy niewielki wzrost wartości wskaźnika „Wczoraj na talerzu” obrazującego jakość naszej diety. Zbyt ubogą dietę w warzywa i owoce ma 50% Polaków, przy czym u 36% jednak pojawiały się one w przynajmniej połowie posiłków (choć za mało). We wrześniu, podobnie jak w sierpniu (14%) Polaków odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jadło mało lub wcale. W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” poznaliśmy również najpopularniejsze gatunki września.
Żadne rynkowe wskaźniki nie tłumaczą niskiego poziomu cen jabłek przemysłowych
Lubelska Izba Rolnicza wnosi do Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o wprowadzenie stosownych regulacji systemowych oraz ustalenia minimalnych cen skupu jabłek deserowych oraz przemysłowych, w taki sposób aby ograniczyć samowolę cenową podmiotów skupujących, jak również o powstrzymanie nadmiernego importu owoców.
Miliony z polskich sadów. Wersja na rok 2020
Polscy sadownicy już od wielu lat należą do elitarnej grupy milionerów. Pewnie duża część zapytanych uśmiechnie się ironicznie i odpowie, że chyba chodzi o kredyt…
Kultywowanie smaku Europy
Sektor owocowo-warzywny Unii Europejskiej łączy się prowadząc kampanię „CuTE: Kultywowanie smaku Europy”, współfinansowaną przez Unię Europejską. Poprzez działania kampanii organizacje zrzeszające producentów owoców i warzyw chcą zmotywować europejskich konsumentów do prowadzenia bardziej zdrowego trybu życia. Aby to osiągnąć, będą przekonywać Europejczyków do zmiany nawyków żywieniowych, rozpoczynając od codziennego spożywania większej ilości owoców i warzyw. Wśród wyróżnionych, objętych promocją europejskich produktów znalazły się także polskie jabłka.