io-pib
Ulepszone technologie bioinokulacji i ściółkowania żywymi roślinami
„Zielona rewolucja” doprowadziła do potężnego postępu w produkcji żywności poprzez wprowadzenie do rolnictwa nawozów mineralnych i pestycydów. Jednak z czasem, oddziaływanie tych produktów spowodowało stopniową degradację środowiska rolniczego. Obecnie użycie chemicznych środków produkcji jest progresywnie ograniczane i zastępowane bardziej przyjaznymi dla środowiska praktykami takimi, jak stosowanie preparatów biologicznych dla ochrony i wzmacniania wzrostu roślin oraz metod agrotechnicznych, sprzyjających uprawom i całemu ekosystemowi.
Zmiany klimatu a aktywność mikroorganizmów w uprawach roślin
Mikroorganizmy odgrywają bardzo ważną rolę w uprawie roślin. W obliczu postępujących zmian klimatu, które są obecnie jednym z kluczowych problemów środowiskowych i gospodarczych, należy zadbać o zachowanie wysokiej bioróżnorodności w środowisku glebowym.
Wiśnie ‘Granda’ i ‘Ekowis’ – nowości hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB
Interesującymi, nowymi odmianami wiśni hodowli Instytutu Ogrodnictwa – PIB, znajdującymi się obecnie w doświadczeniach wdrożeniowych są ‘Granda’ (W-18) i ‘Ekowis’ (W12/02).
Kolejne fungicydy wycofywane
Już niedługo producenci owoców i warzyw nie będą mogli stosować kolejnych fungicydów.
Na straży bioróżnorodności
Jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez Instytut Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach jest ochrona zasobów genowych roślin ogrodniczych.
Dorobek publikacyjny nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne
Kapituła Nagrody Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, w IV edycji konkursu w 2021 roku, przyznała Pani dr hab. Mirosławie Cieślińskiej, prof. IO, Nagrodę Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego za dorobek publikacyjny polskiego naukowca – członka Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego.
Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej (RCBO)
Założeniem projektu było wybudowanie (wg koncepcji uniwersalnego projektowania) Regionalnego Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej z bankiem nasion, w celu gromadzenia i zachowania ex situ (poza miejscem pochodzenia) bioróżnorodności roślin ogrodniczych oraz roślin towarzyszących uprawom w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.
Komunikat w sprawie wycofywania mankozebu
Z powodu nieodnowienia przez Parlament Europejski (rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) Nr 2020/2087 z dnia 14 grudnia 2020 r.) zatwierdzenia substancji czynnej mankozeb, państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 4 lipca 2021 r. zezwoleń na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu, w skład których wchodzi przedmiotowa substancja czynna.
Mikroorganizmy ograniczające rozwój chorób odglebowych w uprawie pomidora
Patogeny glebowe stanowią istotne zagrożenie dla każdej uprawy, ale są szczególnie niebezpieczne w uprawie warzyw w tunelach, gdzie panują warunki sprzyjające ich rozwojowi.
Hodowla i ochrona prawna odmian
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach prowadzi hodowlę twórczą odmian roślin sadowniczych. Celem tej działalności jest tworzenie i wprowadzanie do produkcji nowych odmian, lepszych od znajdujących się w uprawie. Prace hodowlane obejmują drzewa owocowe takich gatunków, jak jabłoń, śliwa, wiśnia i czereśnia; podkładki wegetatywne dla jabłoni, a także rośliny jagodowe, jak porzeczka czarna, agrest, malina, truskawka, świdośliwa i borówka wysoka (program badawczy od stycznia 2021 r.). Na rozmnażanie, jak i sprzedaż materiału szkółkarskiego odmiany chronionej wyłącznym prawem do odmiany wymagana jest zgoda hodowcy (właściciela) odmiany chronionej prawnie.