integrowana ochrona roślin
Szkolenia „Integrowana Ochrona Roślin”
W ramach poddziałania 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawarła umowę z Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie oddział
w Radomiu (lider projektu) oraz partnerami konsorcjum: Instytutem Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach, Instytutem Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-PIB w Puławach, na realizację projektu, którego celem było przeprowadzenie szkoleń pt. „Integrowana Ochrona Roślin”.
7 zasad bezpiecznej ochrony roślin
Wraz z ruszeniem wegetacji roślin rozwijają się szkodniki i patogeny upraw. To z kolei wiąże się z koniecznością ich zwalczania. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
HortiOchrona – internetowy system wspierający integrowaną ochronę
Osoby związane z produkcją ogrodniczą mogą korzystać bezpłatnie z opracowanego w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach systemu HortiOchrona. To łatwe w użyciu, powszechnie dostępne narzędzie obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z ochroną roślin ogrodniczych i doskonale wpisuje się w strategię cyfryzacji rolnictwa. Propaguje dążenia do przestrzegania przez rolników Zasad Dobrej Praktyki Rolniczej i kładzie nacisk na promocję integrowanych metod ochrony, co stanowi element „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012−2020".
Organizmy pożyteczne w walce ze szkodnikami upraw
Z punktu widzenia przyrody szkodniki nie istnieją, bo każdy organizm ma swoją rolę do spełnienia. Jednak z perspektywy rolnictwa niektóre organizmy, jeśli występują w dużej liczebności, faktycznie wyrządzają nieodwracalne szkody w uprawach, powodując poważne straty w plonach. Jak się przed nimi chronić, wypełniając jednocześnie postulaty „Strategii na rzecz bioróżnorodności”? Wykorzystujmy naturę.
Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Brak zimy spowodował, że większość szkodników upraw była aktywna już na przedwiośniu. Skutkowało to wieloma problemami, którym musieli stawić czoła rolnicy. Na uprawach widać już jednak pełne wiosenne przebudzenie, co niestety wiąże się również ze znacznym wzrostem zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Skąd wiadomo, że takie zagrożenie występuje? I czy już trzeba stosować zabiegi ochronne?
7 zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin
Zbliża się okres intensywnych prac polowych. Ten czas związany jest ze stosowaniem środków ochrony roślin. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.
Stosowanie środków ochrony roślin – krajowy plan działania
„Krajowy plan działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2018-2022” został podpisany 11 lipca i skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. - Przepisy te pomagają w wytwarzaniu wysokiej jakości żywności, spełniającej wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa konsumenta, przy zminimalizowaniu negatywnej presji na środowisko naturalne - informuje MRiRW.
Pies na szkodniki
Jesienią ubiegłego roku plantatorzy papryki pod osłonami w jednym z regionów W. Brytanii doświadczyli masowego wystąpienia chrząszcza Anthonomus eugenii – ryjkowca uszkadzającego owoce. Reżimy integrowanej produkcji nie pozwalały na jego skuteczne zwalczanie, ponadto sprawiało duże trudności samo wykrycie szkodnika. Spróbowano więc wykrywać go dosłownie psim węchem. Okazało się, że psy mają nosa nie tylko do bomb czy narkotyków...
Warsztaty z integrowanej ochrony pomidora szklarniowego
31 marca w Łaszkowie k. Kalisza w Wielkopolsce firma Syngenta zorganizowała warsztaty dla producentów pomidorów szklarniowych. Wojciech Juńczyk reprezentujący ten koncern informował, że w tym sezonie ze względu na łagodną zimę wielu producentów wcześnie rozpoczęło produkcję pomidora w szklarniach, jednak ze względu duży deficyt światła, jaki występował w drugiej połowie grudnia i na początku stycznia, rośliny miały trudny start.
Szkolenia z zakresu integrowanej ochrony roślin
Sekretariat Centralny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich organizuje szkolenia z zakresu integrowanej ochrony roślin, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia materiału siewnego.