instytut ogrodnictwa
ecovio® M – rozwiązanie dla biodegradowalnych folii ściółkujących – niezawodnych w każdym gospodarstwie
Stosowanie biodegradowalnych folii ściółkujących w dobie zrównoważonego rolnictwa ma ogromne znaczenie. O problemach związanych z wykorzystaniem folii z tworzyw sztucznych w uprawie warzyw oraz o zaletach biodegradowalnej folii z ecovio® M jako alternatywie, korzystnej dla środowiska naturalnego rozmawiałam z dr Agatą Kruszec, Menedżerką Projektów i Ambasadorką Zrównoważonego Rozwoju BASF Polska oraz Maciejem Witą, Doradcą Agronomicznym BASF Polska.
Druga rocznica śmierci Beaty Meszki
21 grudnia 2017 r. odeszła dr hab. Beata Meszka, prof. Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Znana gronu sadowników specjalistka w dziedzinie ochrony drzew i krzewów owocowych przed chorobami.
Bioróżnorodność gleb
W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach 16 października br. odbyła się konferencja naukowa w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”.
41. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw
Już po raz 41. w Skierniewicach w miniony weekend można było uczestniczyć w dorocznej imprezie.
Susza w sadach i jagodnikach
Woda jest niezbędna do wszystkich podstawowych procesów biochemicznych zachodzących w organizmach żywych. W warunkach Polski podstawowym źródłem wody dla roślin uprawianych w polu są opady atmosferyczne. Niestety, ich wielkość i rozkład w czasie są często niewystarczające dla uprawy nie tylko roślin jednorocznych, lecz także drzew i krzewów owocowych. Ze względu na przebieg warunków atmosferycznych oraz intensyfikację produkcji nawadnianie staje się zabiegiem koniecznym.
Produkcja sadownicza na Litwie i Łotwie
W ramach projektu InnoFruit (Advancement of non-technological innovation performance and innovation capacity in fruit growing and processing sector in selected Baltic Sea Region countries) w dniach 20–24 sierpnia zorganizowany został wyjazd studyjny na Litwę i Łotwę polskich producentów owoców, szkółkarzy oraz doradców pod egidą Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), prowadzony przez kierownika i koordynatora polskiej części projektu, dr. inż. Mirosława Sitarka z IO.
Projekt Biosafefood
Spotkanie inaugurujące projekt BioSafeFood pt.: „Opracowanie technologii produkcji wysokiej jakości, bezpiecznych dla konsumenta owoców i warzyw z zastosowaniem nowych biopreparatów w ochronie upraw przed chorobami” w Instytucie Ogrodnictwa odbyło się 30 lipca 2018 roku. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i współfinansowany przez Unię Europejską.
Dzień Otwartych Drzwi w Dąbrowicach
14 czerwca w Dąbrowicach k. Skierniewic Instytut Ogrodnictwa zorganizował 21. Dzień Otwartych Drzwi. W sadzie doświadczalnym przygotowano – jak co roku kolekcje roślin, zwiedzanie poletek doświadczalnych, pokazy maszyn i serię wykładów. Dorobek IO uzupełniały stoiska firmowe przedsiębiorstw zaopatrujących ogrodnictwo. Podobne punkty programu czekały na plantatorów warzyw – na polach doświadczalnych Instytutu w samych Skierniewicach.
60. OKORS: a gdzie są sadownicy??
Wczoraj (6 marca) rozpoczęła się w Skierniewicach 60. Jubileuszowa Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych organizowana przez Instytut Ogrodnictwa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli minister RiRW – Krzysztof Jurgiel, Wojewoda Łódzki – Zbigniew Rau, Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik. Partnerami wiodącymi spośród koncernów fitofarmaceutycznych są: Sumi Agro Poland, Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o., BASF Polska.
Trwa 60. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych
Rozpoczęła się 60. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych „Racjonalna ochrona – minimum pozostałości pestycydów”.