Strona główna Tagi Hortiterapia

hortiterapia

Pelargonie dla aromatu

Pelargonie należą do najważniejszych roślin balkonowo-rabatowych. Najczęściej uprawiane są ze względu na ozdobne kwiaty. W obrębie tego rodzaju można jednak znaleźć wiele taksonów o ozdobnych, aromatycznych liściach. Są one coraz bardziej dostępne w centrach ogrodniczych i innych punktach sprzedaży roślin.

Hortiterapia działa

Leczenie depresji, lęków i pokrewnych problemów jest znacznie trudniejsze niż, powiedzmy, wyleczenie anginy antybiotykiem. Niektórzy lekarze w Anglii zaczęli pisać cierpiącym na powyższe zaburzenia recepty na coś, co jest nie w buteleczce, ale raczej w garnku.

10 lat florystyki w Krakowie

We wtorek, 3 września w godzinach od 10:00 do 16:30 na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie (al. 29 Listopada 54) odbędzie się konferencja pt. „10 lat Studiów Podyplomowych FLORYSTYKA”. 

Hortiterapia z dyplomem UR

Hortiterapia to metoda terapii zajęciowej wykorzystująca rośliny i ogród w pracy z pacjentami cierpiącymi na depresję, zaburzenia psychiczne, autyzm, demencje starcze i niepełnosprawność. Jest też metodą resocjalizacji więźniów i walki z nałogami u osób wykluczonych społecznie. Dwie krakowskie uczelnie - Uniwersytet Rolniczy i Akademia Wychowania Fizycznego - otwierają studia podyplomowe dla terapeutów. Zajęcia będą prowadzić pracownicy Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa UR.

Studia podyplomowe z zakresu hortiterapii

Pozytywny wpływ roślin na samopoczucie ludzi i możliwości wykorzystania ogrodnictwa w terapii i rehabilitacji osób chorych są znane nie od dziś. Leczenie za pomocą kontaktu z roślinami i pracy w ogrodzie jest coraz powszechniej wykorzystywane na Zachodzie. 
 

Terapia ogrodnicza pomaga chorym dzieciom

Hortiterapia, czyli terapia ogrodnicza, jest terapią uzupełniającą, która w znakomity sposób pomaga w terapiach konwencjonalnych chorych dzieci – ocenia dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie Stanisław Stępniewski.