handel owocami
Kontrole owoców i warzyw częściowo potwierdziły zarzuty rolników
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami zostały zintensyfikowane działania kontrolne na rynku owoców i warzyw, w tym także ziemniaków. Organy kontrolujące podały ich wyniki.
Globalny handel gruszkami
W bieżącym sezonie gruszek będzie w handlu światowym mniej więcej tyle, co w ubiegłym – około 25,1 mln ton. Niższe zbiory w Chinach zostały wyrównane przez inne kraje, tak samo zapowiada się handel – niższy nieco chiński eksport ze wzrostem aktywności innych producentów gruszek. Konsumpcja światowa gruszek ma osiągnąć 22,4 mln ton i nadążać za produkcją.
Jaki będzie tegoroczny handel jabłkami?
Wszyscy uczestnicy globalnego rynku jabłek porobili sobie szacunki zbiorów w każdym liczącym się państwie, wszyscy porównali swoje obliczenia z szacunkami partnerów i konkurentów. Następnym zadaniem analityków jest określenie, jak będzie funkcjonował w tych warunkach międzynarodowy obrót.
Małe zapasy jabłek w Szwajcarii
Mrozy z kwietnia bieżącego roku nie ominęły Szwajcarii. Tamtejsi sadownicy zgromadzili jesienią niecałe 40 tys. ton jabłek - to o ponad połowę (22 tys. t) mniej, niż w roku ubiegłym i o 17 tys. t poniżej planowanych zapasów.
Niemiecki handel gruszkami
Pod koniec listopada niemiecki rynek gruszek wypełniały głównie owoce rodzime i z Włoch oraz Belgii, Holandii. Spotyka się na nim także gruszki tureckie. Notowania gruszek na rynkach hurtowych są stabilne, zmiany cen nieznaczne.
Konferencja Fresh Market 2017 już 21 września
10 edycja konferencji Fresh Market 2017, czyli spotkanie branży świeżych owoców, warzyw i kwiatów z kupcami sieci handlowych odbędzie się już w najbliższy czwartek 21 września w Ożarowie Mazowieckim.
Z Kongresu Truskawkowego w Antwerpii
W dniach 6-8 września Antwerpia stała się centrum truskawkowego biznesu. Mury tutejszego centrum kongresowego zgromadziły ponad 300 delegatów z całego świata – uczestników 3. Międzynarodowego Kongresu Truskawkowego (organizator: Hoogstraten).
Rosyjski rynek całkowicie bez polskich jabłek? Czy taki scenariusz jest możliwy?
Według doniesień medialnych w grudniu 2016 roku najwyżsi rosyjscy politycy powiedzieli: prezydent Rosji Władimir Putin - „Będziemy się starać, żeby embargo trwało możliwie jak najdłużej”; minister rolnictwa Rosji Aleksander Tkaczow - „Aby całkowicie zastąpić import owoców własną produkcją, do 2020 roku jest konieczne posadzenie 72 tys. hektarów sadów, czyli 14 tys. ha rocznie. Oznacza to, że musimy posadzić rocznie około 300 sadów”.
Unijny handel zagraniczny
Według danych Freshfel za rok 2014 wymiana handlowa między krajami unijnymi wyniosła 29 mln ton, z czego 17 mln ton stanowiły owoce, a pozostałe 12 mln ton to warzywa. Największym importerem netto owoców i warzyw z pozostałych państw unijnych są Niemcy z wynikiem 6,9 mln ton oraz kolejno Francja – 3,6 mln ton, Wielka Brytania – 3,1 mln ton oraz po około 1,6 mln ton Belgia i Holandia.
Francja: wyniki eksportu owoców i warzyw gorsze niż rok temu
W okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2015 roku eksport świeżych owoców, warzyw oraz ziemniaków z Francji znacząco się obniżył w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.