gruzja
Gruzja przebudowuje sektor rolniczy
Podczas krajowej konferencji „Sektor owoców i warzyw w Gruzji jest najlepszą niszą inwestycyjną”, która odbyła się 7 listopada w Tbilisi, pierwszy wiceminister środowiska i rolnictwa Gruzji Georgij Chaniszwili potwierdził tytułowe przesłanie spotkania.
Sierpniowe ceny ziemniaków
Wraz z Gruzją stoimy w miejscu z cenami ziemniaków – tyle, że to różne miejsca: nasze są o 9 centów amerykańskich droższe. Jeszcze droższe od naszych ziemniaków są te z Ukrainy.
Gruzini nie zarobili na orzechach
W ubiegłym roku Gruzja wyeksportowała znacząco mniejsze ilości orzechów laskowych, niż w latach poprzednich. Ten produkt po raz pierwszy od dziesięciu lat nie wszedł w pierwszą dziesiątkę towarów eksportowych.
Gruzińscy sadownicy szybko spłacają pomoc
W latach 2013-2017 do gruzińskiego rolnictwa trafiło prawie 145 mln USD przeznaczonych na rozwój i nowe inwestycje. Około połowy stanowiły środki pomocowe – dotacje i preferencyjne kredyty. W ich ramach tylko w 2017 roku do sadownictwa trafiło ponad 10 mln dolarów.
Jagodowe z Gruzji
W leżącym pod Tbilisi rejonie Marneuli trzech plantatorów wspólnie obsadziło 7 hektarów malinami i jeżynami. W tym sezonie zebrali pierwsze plony, w 2020 roku spodziewają się wejścia swojej plantacji w pełnię owocowania.
Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}Oferta z Batumi
W ubiegłym tygodniu w Batumi (Gruzja) odbyła się międzynarodowa konferencja „Możliwości rolnictwa Adżarii”. Oprócz sesji referatowej program obejmował udział w targach rolno-spożywczych Agro Expo 2018 i zwiedzanie zakładów przetwórczych. Dzięki kontaktom nawiązanym wcześniej pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim a rządem Autonomicznej Republiki Adżarii w gronie uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele podkrakowskiej firmy Plantin Sp. z o.o.
Orzechy – twarda waluta dla Gruzji
W swoim dorocznym raporcie o wynikach branży osiągniętych w roku 2017 gruzińskie ministerstwo rolnictwa wskazuje między innymi, że produkcja ogrodnicza tego kraju daje ponad 28% wartości eksportu. W narodowej walucie wynosi to 1,19 mld lari (1 GEL= ok. 1,4 PLN). Znaczna część tej kwoty to – dosłownie – twarda waluta: orzechy.
W Gruzji kończy się zbiór winogron
W końcu września w Kachetii (wschodnia Gruzja) praktycznie zakończył się zbiór winogron odmian przerobowych. Winiarze zakupili surowiec bezpośrednio od plantatorów – bez pośrednictwa państwa. Cały urodzaj znalazł zbyt.
Handel ogrodniczy Gruzji w 2018 roku
Według danych krajowej służby statystycznej Gruzji, wielkość wywozu warzyw w pierwszej połowie 2018 r. osiągnęła wartość 8,3 mln USD - według wstępnych danych wyeksportowano 11 200 ton. Eksport owoców i orzechów za pierwsze półrocze 2018 r. przyniósł krajowi 37,7 mln USD, według wstępnych danych wyeksportowano 11,0 tys. ton - informuje portal EastFruit.
Gruzja: straty po gradzie
18 sierpnia we wschodniej części Gruzji spadł silny grad niszcząc kilkaset hektarów upraw – w tym praktycznie w całości pozbawiając region winogron. Na polach przetrwała tylko kukurydza. W internetowych komentarzach padają retoryczne pytania, gdzie jest ochrona przeciwgradowa, którą państwo zainstalowało na znacznych połaciach Kachetii (wschodniej Gruzji, centrum tutejszego winiarstwa).